Kierunki zmian na rynku IT

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
Rozwój rynku IT / Fotolia
Po 2010 roku rynek IT został oceniony na 26 mld zł. Dane z roku 2011 pokazują wzrost dynamiki o 5,4%. Zmiana wartości w ciągu roku po 2010 jest oceniana na 1,6 mld. Po roku 2012 na rynku wprowadzono wiele zmian dla klienta instytucjonalnego i projektów marketingowych, sprzedaży. Największe zmiany są widoczne w przypadku sprzętu konsumenckiego – znaczny spadek inwestycji, sprzedaży, zainteresowania.

Największe inwestycje są kierowane na rozwój sprzętu i technologii w zakresie nowych materiałów, ekologii oraz sprzętu IT o długim okresie użytku. Najważniejszym inwestorem są duże firmy IT takie jak IBM, DELL, SAMSUNG, NOKIA. Firmy te od dawna są zaangażowane w budowanie polskiego rynku i rynku IT.

Po 2011 roku najważniejsze rozwiązania IT dotyczą telekomunikacji, gier, multimediów oraz zamówień dużych firm. Firmy o szerokim udziale w rynku są potencjalnie klientem i współpracownikiem w dłuższym okresie. Unowocześnienie firmy, poprawa jakości, lepsza organizacja są jednym z priorytetów na rynku, wymagają długookresowego wsparcia i utrzymania, współpracy z dostawcą.

Firmy z sektora MSP i dużych firm najczęściej poszukują dostawcy IT wśród dużych korporacji lub firm międzynarodowych z oddziałami w Polsce. W roku 2009 rynek IT stracił 3.1% (wobec 2008), w roku 2010 wzrosła o 12.1%.

Dla Europy Środkowej wzrost wartości i dynamiki rynku IT będzie ważnym czynnikiem rozwoju kraju i wzrostu PKB. Obciążenia będą dotyczyć przesunięć kapitału, odpływu kapitału udziałowego, spadku dynamiki inwestycji udziałowych. Ważna jest sytuacja na rynku konsumentów i firm, niepewność, destabilizacja zniechęca do wielu inwestycji i wydatków. W okresie 2011-2012 dynamika wzrostu inwestycji w IT ocenia się na 7,8% w Polsce, Rumunia – 12,7%, Bułgaria (15,0%) oraz Chorwacja (10,1%).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualności? Zapisz się na nasz Newsletter!

Znaczne inwestycje w ostatnich latach często opierały się o środki kredytowe, dofinansowania, koszty tych zmian są nadal opłacane, blokując kolejne zmiany i inwestycje. Celem zmian jest rozwój IT dla multimediów -  video, prezentacje, projekty interaktywne dla rozrywki, spędzanie czasu wolnego oraz działalność marketingowa, promocyjna. Sektor IT znacznie rozwinął się w zakresie outsourcingu, usług finansowych. W kolejnych latach planowane są znaczne inwestycje w backup dla biznesu i firm, budowa centów logistycznych, magazynowych, outsourcingu i transportu. Projekty te wymagają znacznego, długookresowego wsparcia IT firm o zasięgu międzynawowym. 

Widać stagnacje na rynku MSP w zakresie inwestycji i innowacyjności. Firmy te najczęściej szukają współpracy, partnerstwa i pomocy instytucji, agencji. Często wykorzystują sieci online czy sieci współpracy, wymiany partnerskiej. Wprowadzono wiele rozwiązań IT dla budowy sieci biznesowej, firm.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Sektor IT dla sektora publicznego stale jest usprawniane. Najważniejsze są rozwiązania dla biura sieć intranet oraz komunikacja z klientami. Tak szeroka sieć wymaga dalszego dopasowania i kolejnych rozwiązań. Nadal utrzymuje się wysoka niechęć do e-urzędów, jednak widać znaczną poprawę i wzrost zaufania. W kolejnych latach będą rozwijane sieci i bazy danych dla urzędów i administracji.

Polskie firmy są cenionym współpracownikiem z zakresu IT. Najlepsze wyniki w 2006-2010 szacuje się dla Netmedia – wzrost roczny 605% dla przychodów operacyjnych, Inwestycje.pl – wzrost o 502%, Detera – 320%, Kompan – 210% oraz Technitel 205%. W roku 2010 sprzedaż zagraniczna polskich firm szacuje się na 5 mld zł, czyli 1,2 mld euro. Od wielu lat polskie firmy IT współpracują z zagranicznymi, międzynarodowymi koncernami, jednak marże za współprace są niższe od przychodów z własnego projektu.

Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...