2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej

branża budowlana / Fotolia
Rok 2014 dla budownictwa wciąż będzie trudny, a wiele przedsiębiorstw, we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością - wynika z Raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania"

Według danych opublikowanych w lutym przez GUS klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nieco mniej pesymistycznie niż w styczniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Jednak wciąż jest ponad dwukrotnie więcej przedsiębiorstw sygnalizujących pogorszenie sytuacji gospodarczej, niż tych, które odczuwają jej poprawę.Tendencja ta ma może się utrzymać. Również analizy przygotowane przez zespół ISR, kierowany przez prof. Jerzego Hausnera, potwierdzają, że zagrożenie upadłością w budownictwie wciąż jest wysokie. Na liście działów o najwyższym stopniu zagrożenia upadłością, w prognozach dla pierwszego półroczna 2014 roku, znajdują się wszystkie działy budownictwa, choć z różnym natężeniem. Jednocześnie autorzy Raportu ISR zaznaczają, że „nowe obserwacje z III kwartału 2013 r. zmniejszyły skalę spadku aktywności i czynią bieżący scenariusz nieco bardziej optymistycznym w porównaniu z poprzednią edycją raportu”. - Co więcej, po raz pierwszy od połowy 2012 roku, można spodziewać się dodatniej dynamiki budownictwa ogółem - dodaje Michał Bonin z PARP, koordynator projektu ISR.

Dla oceny stopnia zagrożenia upadłościąprzyjęto trzy jego stopnie: od 0 do 160 – poziom niski (akceptowalny), powyżej 160 do 200 – poziom ostrzegawczy oraz powyżej 200 – poziom wysoki.  We wszystkich działach budownictwastopień zagrożenia upadłością kształtują się znacznie powyżej 200.  - Wskaźniki stosowane w Raporcie ISR są przeliczone na 10 tysięcy przedsiębiorstw, więc np. wynik 200 oznacza, że sądowe postępowanie upadłościowe może dotyczyć 2 proc.  firm - tłumaczy Michał Bonin.

Jak kształtuje się sytuacja w poszczególnych działach PKD związanych z budownictwem?

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków

Dział obejmujący m.in. budownictwo mieszkaniowe, a także obiektów handlowych i biur charakteryzuje ogólna tendencja do pogarszania się sytuacji, a zagrożone upadłością są zwłaszcza firmy małe i średnie.  Stopień zagrożenia wynosi 333 dla I półrocza 2013 roku i Raport ISR prognozuje dalszy jego wzrost do poziomu 356 w I półroczu 2014 r. - W dziale panuje recesja na poziomie minus 10-15 proc. r/r, a ożywienie spodziewane jest nie wcześniej niż w 2015 roku - ocenia Michał Bonin.

Roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej

To dział w ramach którego wykonywane są m.in. prace w budownictwie drogowym i kolejowym. Prognozowany stopień zagrożenia upadłością dla I półrocza 2014 r. wynosi aż 566 i dodatkowo wzrósł w stosunku do ubiegłego roku (543). Jednocześnie zagrożenie upadłością w tym dziale dotyczy wszystkich kategorii wielkości przedsiębiorstw.

- Oszacowany przez zespół ISR stopień zagrożenia upadłością potwierdza, że ten dział jest w najtrudniejszej sytuacji, a sądowe postępowania upadłościowe mogą dotyczyć nawet 5 proc. firm  - tłumaczy Michał Bonin. W roku 2014 szanse na ożywienie w tym dziale są zbliżone do szans na dalszą recesję, zwłaszcza w drugiej połowie roku - Raport ISR  prognozuje wówczas ponowny spadek koniunktury o minus 5-10 proc. r/r .

Komu opłaca się faktoring?


Roboty budowlane specjalistyczne

Dział charakteryzuje znaczny wzrost stopnia zagrożenia (+40,72% r/r) do poziomu 287 w I p. 2013 r., prognozy dotyczące I półrocza 2014 r. wskazują na niewielki, ale dalszy wzrost (298). Wzrost zagrożenia dotyczy wszystkich klas wielkości przedsiębiorstw w tym dziale.

Kiedy budownictwo odczuje poprawę?

- W budownictwie miara stopnia zagrożenia jest statystycznie istotnie i wysoce skorelowana  z odsetkiem liczby sądowych postępowań upadłościowych – podkreśla dr Jarosław Kaczmarek, odpowiadający za część mikroekonomiczną badań ISR i dobór TOP TEN, czyli dziesięciu najbardziej zagrożonych upadłością działów PKD o dużym udziale pracujących. - Dlatego budownictwu wystawiono ogólną ocenę negatywną, jeśli chodzi o bieżące i przyszłe zagrożenie upadłością.

- Stagnacja w budownictwie jest spowodowana również zaszłościami w postaci silnego rozwoju sprzed kilku lat. To wskazuje raczej na powolny charakter wychodzenia branży budowlano-mieszkaniowej z recesji – wskazuje prof. Mateusz Pipień odpowiadający za prognozy makroekonomiczne Raportu ISR i dodaje, że jeśli siłę ekspansji tej branży mierzyć silnym wzrostem aktywności w latach 2007-2009, to na ożywienie o podobnej skali trzeba jeszcze długo poczekać.         - Przyczyną problemów jest także przeinwestowanie firm z branży oraz mniejszy popyt na usługi budowlane. Branża budowlana ma problemy z płynnością finansową, tworzą się zatory płatnicze, co dodatkowo budzi niechęć wśród inwestorów - dodaje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, członek panelu interpretacyjnego poprzedzającego publikację Raportów ISR.

Prof. Jerzy Hausner w syntezie Raportu ISR, ocenia, że ożywienie w budownictwie ujawni się dopiero wtedy, gdy przedsiębiorstwa zdecydują się na inwestycje podnoszące ich moce wytwórcze. - Do czasu uruchomienia nowych programów operacyjnych, tzn. przez co najmniej 3 kwartały, dostępnych środków europejskich będzie wyjątkowo mało. Niewątpliwie oznacza to rok przełomu dla budownictwa. Przedsiębiorstwa, które przetrwają 2014 - a akurat w branży budowlanej, oprócz ciepłej zimy, niezbyt wiele skłania do optymizmu w ciągu najbliższych miesięcy - mogą w mojej ocenie liczyć na znaczącą poprawę sytuacji w roku kolejnym – podsumowuje Bartosz Kwiatkowski, członek panelu interpretacyjnego Raportów ISR.

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Źródło: PARP

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...