Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Indeksy branżowe na GPW i New Connect mają dużo cech wspólnych.
Przyjęło się myśleć oddzielnie o rynku giełdowym i New Connect. Dlaczego jednak konstruowanie portfela według kryterium branżowego na obu rynkach może przynieść podobne efekty? Ekspert dokonał porównania stóp zwrotu z indeksów branżowych na GPW i New Connect.

Dla wielu inwestorów New Connect to rynek, mający wiele cech, które czynią go mało atrakcyjnym. A wysokie stopy zwrotu wcale nie zachęcają do kupowania akcji. Wręcz przeciwnie, odstraszają, wskazując na bardzo wysokie ryzyko i spekulacyjny charakter zmian cen akcji większości notowanych na nim spółek. Do tego dochodzi mała płynność handlu, utrudniająca lokowanie większego kapitału i bezpieczne wyjście z inwestycji lub przebudowę portfela i wysoka zmienność notowań, znacznie bardziej liberalne niż na głównym rynku obowiązki informacyjne spółek. Wreszcie zniechęca specyfika samych spółek, podmiotów niewielkich, o krótkiej historii, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, często o niezbyt stabilnych perspektywach na przyszłość.

Ale przecież i na giełdzie nie brakuje firm, charakteryzujących się podobnymi cechami i nie brakuje też chętnych do kupowania ich akcji. Potencjalne wysokie zyski z takich inwestycji kuszą, a umiejętne zarządzanie ryzykiem może zmniejszyć niebezpieczeństwo poniesienia większych strat. Wykorzystanie zróżnicowania składników portfela najczęściej przynosi dobre efekty. Na New Connect znajdziemy też spółki, które są godne zainteresowania wielu inwestorów. Świadczy o tym fakt, że coraz częściej włączają je do swoich portfeli fundusze inwestycyjne.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Szczególnie interesujące dla inwestorów, konstruujących swoje portfele przy uwzględnieniu kryterium branżowego w doborze spółek, może być porównanie stóp zwrotu analogicznych indeksów branżowych, obejmujących spółki notowane na giełdzie i na New Connect (do porównania użyto indeksów cenowych nie ważonych, publikowanych na stronie stooq.pl).


Warto zwrócić uwagę zarówno na podobieństwa, jak i różnice w zachowaniu tych indeksów. Cechą charakterystyczną większości indeksów branżowych na New Connect są wysokie stopy zwrotu z okresu ostatnich dwunastu miesięcy. Jednak spośród 16 branż jedynie w przypadku trzech można uznać je za nienaturalnie wysokie, a ta nienaturalność jest uderzająca jedynie w odniesieniu do obecnych warunków rynkowych. Notowane na giełdzie spółki deweloperskie, surowcowe, reprezentanci sektora finansowego w okresie niedawnego boomu, osiągały stopy zwrotu równie wysokie, jeśli nie wyższe, co te, obserwowane obecnie na rynku alternatywnym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje KGHM, które trudno zaliczyć do papierów spekulacyjnych, zyskały 115 proc. Ocena wysokości stóp zwrotu, osiąganych przez poszczególne spółki czy indeksy branżowe, pozostaje więc kwestią względną.

Polecamy serwis: Kredyty

Drugą cechą poszczególnych indeksów branżowych obu rynków jest to, że w większości przypadków ich zmiany pokazują identyczne tendencje. Świadczy to o tym, że na ogół nie ma zasadniczych sprzeczności w odzwierciedlaniu stanu koniunktury w poszczególnych branżach między indeksami, grupującymi spółki giełdowe i z rynku alternatywnego. Firmy budowlane przynoszą straty inwestorom, działającym na obu rynkach i to straty o niemal identycznej skali. Jedynie w przypadku sektora nieruchomości i usług innych indeksy poruszają się w odmiennych kierunkach, co wynika w znacznej mierze ze zróżnicowania rodzaju działalności spółek, zgrupowanych w tych indeksach.

Jak widać, oba rynki nie prezentują aż tak bardzo odmiennych światów. Istniejące różnice można w wielu przypadkach wykorzystać do zwiększenia efektywności portfela, dodając do bardziej stabilnych spółek z rynku głównego trochę inwestycyjnego dynamizmu, typowego dla firm, notowanych na New Connect.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...