Dlaczego warto kupować srebrne monety?

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
Wartość srebrnych monet, niezależnie od cen srebra, rośnie.
Eksperci finansowi podkreślają, że srebro i złoto chronią realną wartość pieniądza przed inflacją. Ron Paul, znany kongresmen z Teksasu, zastanawia się, dlaczego na rynku brakuje srebrnych monet. Co na to amerykańska mennica?

Od kilkunastu miesięcy cena srebra rośnie znacznie szybciej niż cena złota. W ubiegłym roku pierwszy kruszec podrożał o 82 proc., natomiast złoto o 30 proc. Podobne zachowanie cen obserwujemy również w tym roku. Taka tendencja będzie utrzymywać się dopóty, dopóki relacja ceny złota i srebra nie spadnie do kilkunastu, jak bywało w przeszłości – uważają znawcy rynków towarowych. Obecnie inwestowanie w srebro zyskuje na popularności, a jego istotną zaletą jest stosunkowo niski wymóg kapitałowy. Jednouncjową (31,1 g), srebrną monetę próby 999 można kupić za 160-170 zł. Cena ta zawiera 23 proc. podatek VAT i marżę sklepu. Dla porównania, kupno złotej monety o takiej samej wadze wiąże się z wydatkiem rzędu 4400-4600 zł. Stąd, dzięki srebru inwestycje w metale szlachetne stały się dostępne niemal dla każdego. Srebro, podobnie jak złoto, chroni realną wartość pieniędzy przed inflacją. Srebrna moneta to także pomysł na ciekawy, okolicznościowy upominek, np. dla kolegi z pracy.

Za cenę trzech koszyków towarów konsumpcyjnych prezesa PiS można stać się posiadaczem monety o masie 1 uncji, wykonanej ze szczerego srebra. Warto więc zrezygnować czasami z części konsumpcji, aby kupić coś, co przedstawia trwałą wartość. Sklepy numizmatyczne oferują wiele rodzajów srebrnych monet, takich jak Amerykański Orzeł, Wiedeńscy Filharmonicy, Chińska Panda, Australijski Koala czy Kanadyjski Liść Klonowy.

Dowiedz się także: Jakie są 3 skuteczne sposoby na poprawę warsztatu inwestycyjnego?

Każda z tych monet uosabia nie tylko wartość kruszcu, lecz posiada również niepowtarzalny design. Z czasem jej wartość numizmatyczna będzie rosnąć, niezależnie od ceny srebra. Atrakcyjnie prezentuje się też oferta srebrnych sztabek lokacyjnych, które są tańsze od monet.

Popyt na metale szlachetne w postaci fizycznej oraz na rynkach kontraktów terminowych wzrasta wraz ze spadkiem wartości dolara. Mennice nie są w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, stąd występujące przerwy w dostawach.Polecamy

Polecamy serwis: Budżet domowy

W kilku stanach USA, na wypadek upadku Rezerwy Federalnej, przygotowano projekty ustaw, dotyczące wprowadzenia własnych walut, opartych na metalach szlachetnych. W Utah postanowiono wprowadzić złote i srebrne monety jako legalny środek płatniczy i zwolnić obrót nimi od podatku stanowego. Świadczy to o dużej determinacji lokalnych władz, które są gotowe zrezygnować z części wpływów podatkowych po to, aby posiadać własną i pewną walutę, niezależną od decyzji polityków z Waszyngtonu.
Czy do podobnych wniosków dojdą kraje członkowie strefy euro?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...