Jakie zyski wypracowały fundusze hedgingowe w lutym 2011?

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
W lutym najbardziej zyskowna okazała się strategia inwestowania w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities).
Czy w lutym można było zarobić ponad przeciętną na funduszach hedgingowych? Analitycy finansowi podkreślają, że nie przyniosły one nadzwyczajnych zysków. Bardziej opłacalne było lokowanie środków na giełdach papierów wartościowych.

Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w lutym 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 1,3 proc., wobec 0,3 proc. w styczniu.

W lutym sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły zadowalające zyski – amerykański indeks S&P500 wzrósł o 3,4 proc., londyński FTSE100 zyskał 2,2 proc., a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 3,3 proc. Natomiast benczmark rynku obligacji, Barclays Aggregate Bond Index, wzrósł o 0,3 proc.

Od początku 2011 roku indeks rynku funduszy hedgingowych poszedł w górę o 1,5 proc. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 5,9 proc., 1,6 proc. oraz 5,6 proc. Indeks rynku obligacji zarobił w tym okresie o 0,4 proc. 

W lutym 14 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 2,1 proc., zanotowały fundusze, zarabiające na inwestycjach w papiery wartościowe spółek z problemami (Distressed Securities). Dodajmy, że ta strategia jest również najzyskowniejsza, licząc od początku tego roku. Za dwa miesiące przyniosła profit w wysokości 4,2 proc. Na drugim miejscu wśród najlepszych plasuje się strategia, oparta na rynku kontraktów terminowych (Futures). W tym przypadku zysk za luty wyniósł 2,0 proc. Ubiegły miesiąc był okresem silnych wzrostów cen surowców. Drożało złoto, srebro i produkty rolne. Zyskiwały więc wyceny długich pozycji w kontraktach terminowych. Znacznie niższą stopę zwrotu, stanowiącą 1,3 proc., wypracowały fundusze, wykorzystujące zdarzenia nadzwyczajne w firmach (Event Driven).

Przeczytaj także: Które fundusze zarobiły w lutym najwięcej?

Jedyna strategia, która przyniosła w lutym stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Obliczone są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w lutym niewiele wystąpiło, bowiem wzrosty indeksów akcji były znaczne. Należy dodać, że strategia Short-Biased jako jedyna od początku roku jest przynosi straty, obecnie rzędu 2,5 proc. Ubiegły rok był również niekorzystny dla tego rodzaju inwestowania.

Polecamy serwis: Kursy walut

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, w lutym najzyskowniejsza wśród rynków rozwijających się okazała się Europa, przynosząc stopę zwrotu 0,9 proc. Dzięki świetnemu wynikowi za styczeń nasz kontynent odnotował również najwyższy zysk, licząc od początku roku, a wyniósł on 4,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych w lutym najzyskowniejsze okazały się inwestycje funduszy hedgingowych, lokujących w Ameryce, dając miesięczną stopę zwrotu 2,5 proc. Również Ameryka przez pierwsze dwa miesiące była najzyskowniejszym obszarem. Fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 3,6 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...