Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Rafał Lerski
rozwiń więcej
Polskie instytucje finansowe są wrażliwe na sytuację na świecie. Nie widać końca kryzysu fiskalnego państw strefy euro, koniunktura w Chinach spowalnia, koreański konflikt staje się coraz poważniejszy. Czynniki te mają wpływ na indeks IKEF, który poszedł ponad 20 punktów w dół, osiągając poziom 5,2.

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych przygotowywany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące ich poglądy na tematy bieżące, oczekiwania względem koniunktury gospodarczej, kierunków zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie, dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i ułatwiają oszacowanie, w której fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się gospodarka. Główny indeks IKEF obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu teoretycznie wynosi od -100 do 100, co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości indeksu wskazują na możliwość pogorszenia się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę gospodarki. W listopadzie badanie, przeprowadzone przez analityków z firmy Expander, objęło 96 ankiet.

Przeczytaj również: Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Dodatnia wartość IKEF wskazuje na to, że większość ankietowanych ekspertów nadal liczy na poprawę koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Odsetek finansistów, którzy dobrze oceniają bieżącą kondycję krajowej gospodarki okazał się rekordowy w historii publikacji wskaźnika. Optymizm ma swoje uzasadnienie w opublikowanych wczoraj danych o skali wzrostu PKB w III kwartale oraz wciąż zadowalającej dynamice wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, zanotowanych w październiku.

Komisja Europejska sporządziła niedawno prognozy wzrostu światowych gospodarek na okres nadchodzących dwóch lat. W tym kontekście dziwić może jedynie mniejszy odsetek ekspertów, którzy spodziewają się poprawy koniunktury i wzrost udziału tych, którzy oczekują jej pogorszenia. Przypomnijmy, że według KE w 2011 roku Polska stanie się drugim, najszybciej rozwijającym się krajem spośród państw członkowskich. W 2012 mamy już zostać liderem wzrostu PKB. Także Bank Światowy znacznie podniósł prognozy dla polskiego PKB na rok 2011. Wiele wskazuje na to, że świetne dane o PKB w III kwartale to tylko preludium do wejścia na ścieżkę długotrwałego wzrostu.

Polecamy serwis: Lokaty

Zapewne część ekspertów spodziewa się krótkotrwałego ochłodzenia koniunktury. Nie należy zapominać o tym, że ankietowani odpowiedzieli jedynie na pytania, dotyczące najbliższych sześciu miesięcy. Na wzrost odsetka badanych, którzy negatywnie postrzegają najbliższą przyszłość, mogło też wpłynąć pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie. W listopadzie pojawiły się pierwsze sygnały techniczne, które przemawiają za odwróceniem się korzystnych trendów, przynajmniej w perspektywie kilku miesięcy. Część specjalistów od rynków finansowych uznaje ceny akcji za najlepszy prognostyk przyszłej kondycji gospodarki. Nie raz okazywały się one wskazówką dokładniejszą od prognoz globalnych instytucji, zatrudniających sztaby analityków makroekonomicznych. Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych pozostał mimo wszystko na plusie. Wciąż najprawdopodobniejsze jest to, że listopadowe spadki stanowią przejaw krótkotrwałej korekty w długoterminowym trendzie wzrostowym.

Niezmienne pozostają oczekiwania co do kierunków inflacji i polityki pieniężnej. Nadal przytłaczająca większość finansistów spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Jeżeli zaobserwowana pod koniec listopada presja na osłabienie złotego utrzyma się, to niewykluczone, że podwyżka stóp procentowych nastąpi w grudniu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...