Jak otrzymać dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak otrzymać dotację na samozatrudnienie na Mazowszu
W czasach spowolnienia gospodarczego założenie własnego biznesu może być jedyną szansą na wyjście z bezrobocia. Dzisiaj taką szansę finansuje Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Promocja przedsiębiorczości poprzez wsparcie doradczo-szkoleniowe oraz dotację na założenie własnej firmy? Taką szansę otrzymali właśnie bezrobotni z Mazowsza w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy z siedzibą w Warszawie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie prowadzi obecnie nabór uczestników do projektu „Kierunek – Własna Firma”, który jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem tego projektu jest promocja przedsiębiorczości oraz aktywne wspieranie samozatrudnienia poprzez zarejestrowanie 30 nowych mikroprzedsiębiorstw na terenie jednego z 16 powiatów subregionu warszawskiego. Wsparcie udzielane w ramach projektu będzie dotyczyć doradztwa oraz szkoleń z zakresu przedsiębiorczości oraz pomocy finansowej w formie jednorazowej dotacji lub wsparcia pomostowego.

Wybrani uczestnicy będą mogli otrzymać na założenie własnej firmy nawet do 40 tys. złotych albo 1 200 złotych, które będzie wypłacane przez 6 miesięcy. W ramach projektu przewiduje się udział 40 uczestników, z czego 30 z nich otrzyma wsparcie finansowe. 

Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie powinni zapoznać się z regulaminem rekrutacji, który dostępny jest pod adresem: www.wup.mazowsze.pl . Ze strony tej można również pobrać formularz, dzięki któremu możliwe jest zarejestrowanie swojego udziału w projekcie.

Kto może wziąć udział w projekcie?

W projekcie mogą wziąć udział osoby fizyczne, które:

  • zameldowane na terenie woj. mazowieckiego w subregionie warszawskim, tj. w powiatach: garwolińskim, grodziskim, grójeckim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, pułtuskim, sochaczewskim, wyszkowskim, węgrowskim, wołomińskim, żyrardowskim, warszawskim zachodnim,
  • nie posiadają i nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie ostatnich 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu,
  • planują zarejestrować działalności gospodarczą na terenie jednego z ww. powiatów.

Dodatkowo wymaga się, aby uczestnikiem projektu była osoba posiadająca status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo, spełniająca jeden lub kilka z poniższych warunków:

  • osoba zamieszkująca w gminie wiejskiej, miejsko-wiejskiej, mieście do 25 tys. mieszkańców i zamierzająca podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną i/lub zwierzęcą,
  • osoba powyżej 45 roku życia,
  • osoba poniżej 25 roku życia.

W projekcie nie mogą wziąć udziału osoby poniżej 18 roku życia. Szczegółowe wyłączenia z udziału w projekcie zawiera regulamin rekrutacji. 

Dowiedz się: Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Po spełnieniu warunków uczestnictwa w projekcie należy wypełnić i złożyć formularz zgłoszeniowy. Do udziału w projekcie zostaną zaproszone osoby, których formularze zgłoszeniowe zostały ocenione najwyżej oraz najlepiej zaprezentowali się podczas testu i rozmowy kwalifikacyjnej. 

Formularz rekrutacyjny razem z załącznikami należy złożyć osobiście w biurze projektu (ul. Ciołka 10A, 01-402 Warszawa, pokój nr 410 i 413) w terminie od 10 grudnia do 20 grudnia 2010 r. w godzinach od 8.00 do 15.00.

Polecamy serwis Szkolenia

Złożone dokumenty rekrutacyjne będą oceniane przez specjalnie powołaną w tym celu komisję. Podczas oceny sprawdzona zostanie zarówno kompletność i poprawność dokumentów jak również ich zawartość merytoryczna. 

Formularz rekrutacyjny powinien zostać wypełniony z należytą starannością. Przedsięwzięcie, które ma powstać w wyniku uczestnictwa w projekcie powinno zostać szczegółowo opisane pod kątem jego mocnych i słabych stron, konkurencyjności rynkowej, planowanych wydatków, działań alternatywnych w przypadku nie uzyskania dotacji itd.

Kandydaci, których formularz zgłoszeniowy został pozytywnie oceniony, są zapraszani do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Jest ona dokonywana przez doradców zawodowych i ma na celu sprawdzenie predyspozycji kandydata do samodzielnego założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nastąpi ocena motywacji kandydata oraz ocena realności, trwałości, znajomości branży dla planowanego przedsięwzięcia. 

O zakwalifikowaniu do ostatecznego udziału w projekcie decydować będzie liczba punktów uzyskanych z przeprowadzonych ocen z formularzy rekrutacyjnych oraz rozmów kwalifikacyjnych.
W ramach projektu, uczestnicy otrzymają wsparcie szkoleniowo-doradcze z zakresu przedsiębiorczości oraz wsparcie finansowe. Podstawowa pomoc szkoleniowo-doradcza udzielona zostanie wszystkim 40 uczestnikom projektu, natomiast wsparcie specjalistyczne oraz finansowe 30 z nich. O przyznaniu wsparcia finansowego decydować będzie ocena biznesplanów dokonana przez komisję rekrutacyjną.

Uczestnik projektu, który otrzyma środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości zobowiązany jest prowadzić działalność gospodarczą przez minimum 12 miesięcy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...