Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe
Przedsiębiorcy zainteresowani podniesieniem kwalifikacji zawodowych swoich pracowników mają szansę na otrzymanie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Mowa tu o komponencie centralnym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który w ramach działania 2.1, wspiera działania szkoleniowo-doradcze pracowników i przedsiębiorców, w celu dostosowania firm do wymogów nowoczesnej gospodarki. W ramach poddziałania 2.1.1 wspierane są trzy typy projektów - ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń i doradztwa, ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń i doradztwa oraz studiów podyplomowych. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie w ramach poddziałania 2.1.1 mogą ubiegać się przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce i ich pracownicy (z wyłączeniem przedsiębiorstw, które pozostają pod zarządem komisarycznym bądź znajdują się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego oraz postępowania naprawczego).

Musimy pamiętać, że w ramach poddziałania 2.1.1 wspierane są projekty o charakterze ponadregionalnym, tzn. beneficjentami mogą być przedsiębiorstwa posiadające struktury organizacyjne, w co najmniej dwóch województwach, a uczestnicy tych szkoleń wykonują pracę w ramach struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa znajdujących się w co najmniej 2 województwach.

Wniosek o dofinansowanie składa do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nie przedsiębiorstwo, lecz firma szkoleniowa, instytut naukowy lub szkoła, czyli instytucja, która będzie szkolić pracowników. 

Polecamy Zakładam firmę

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowane?

W drodze konkursu wybierane są projekty szkoleniowe, w ramach których, przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą korzystać ze szkoleń, usług doradczych oraz studiów podyplomowych. Niezależnie od źródła finansowania, realizowane projekty szkoleniowe możemy podzielić na:

  • zamknięte: dedykowane konkretnej firmie lub grupie firm i realizowane w oparciu o ich strategie w ramach jednego projektu istnieją możliwości,
  • otwarte: skierowane do ogólnie określonych grup i realizowane na bazie otwartej rekrutacji.

W projektach zamkniętych dotację można otrzymać na działania obejmujące:

  • szkolenia ogólne i specjalistyczne wraz z powiązanym doradztwem (np. menedżerskie, funkcyjne, zawodowe, językowe, w tym szkolenia licencjonowane);
  • szkolenia e-learningowe i blended-learningowe (tj. mieszane) wraz z niezbędną infrastrukturą (wydatki inwestycyjne możliwe w ramach tzw. mechanizmu cross-financing,tj. do 10% wartości projektu);
  • usługi doradcze (dla dużych przedsiębiorstw tylko w schemacie ponadregionalnym).

Ponadto pracownicy przedsiębiorstw mogą uczestniczyć w dofinansowanych studiach podyplomowych (schemat ponadregionalny) oraz w otwartych projektach szkoleniowych, objętych dofinansowaniem. 

Opłata za udział w projekcie jest w znacznym stopniu pokrywana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostała kwotę wnosi pracodawca bądź uczestnik (studia podyplomowe). W przypadku szkoleń ogólnych, małe firmy mogą liczyć na 80% dopłaty, średnie firmy na 70% dopłaty, a duże na 60%.

Dla szkoleń specjalistycznych wysokość dofinansowania wynosi 45% dla małych firm, 35% dla średnich firm oraz 25% dla firm dużych.

Porównaj Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL

W przypadku usług doradczych przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych na pokrycie kosztów doradztwa. Pracownicy przedsiębiorstw uczestniczący w studiach podyplomowych mogą liczyć na dofinansowanie do 80% wydatków bezpośrednio związanych z realizacją danych studiów podyplomowych.

Przedsiębiorstwo, które posiada filie w dwóch województwach planuje ujednolicenie systemów zarządzania. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie szkoleń dla kierowników i menedżerów. Firma zamierza podjąć współpracę z firmą doradczą w celu optymalizacji procesów zarządzania. Z uwagi na to, że przedsiębiorca reprezentuje średnią firmę będzie mógł otrzymać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych w projekcie. Na działalność doradczą związaną z optymalizacją procesów zarządzania w przedsiębiorstwie będzie mógł otrzymać z EFS do 50% kosztów kwalifikowanych.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...