Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu? / inforCMS
Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Tym razem unijna pomoc jest skierowana na projekty wspierające rozwój powiązań kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorcami a sferą badawczo-rozwojową. Do rozdysponowania podczas obecnego naboru jest kwota ponad 5 mln euro.

Nie zwalnia to jednak potencjalnych wnioskodawców z obowiązku wnikliwego zapoznania się z obowiązującą dokumentacją programową oraz wytycznymi. Konkurs, o którym mowa powyżej prowadzony jest w ramach działania 1.6 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Za organizację konkursu, w tym nabór i ocenę projektów odpowiada Mazowieckia Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).

Wnioski przyjmowane są od 30 września br. Konkurs prowadzony jest w trybie ciągłym, co oznacza, że wnioski przyjmowane są do momentu wyczerpania dostępnej alokacji lub zakończenia przez MJWPU. Informacja o planowanym zamknięciu naboru wniosków zostanie umieszczona na stronie internetowej MJWPU, pod adresem: http://rpo.mazowia.eu/

Przeczytaj uważnie: Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Zgodnie z dostępnym regulaminem konkursu, o dofinansowanie w ramach działania 1.6 mogą ubiegać się osoby prawne tj. przedsiębiorcy, jednostki naukowe, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe oraz instytucje otoczenia biznesu prowadzące powiązanie kooperacyjne. Wnioskując o przyznanie dotacji musimy pamiętać, że minimum 50%, ale nie mniej niż 5 podmiotów funkcjonujących w ramach klastra musi posiadać siedzibę na terenie województwa mazowieckiego.

Przeczytaj również:

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Generalnie dofinansowanie w ramach działania 1.6 jest przeznaczone na projekty dotyczące wspierania powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym w zakresie m.in.:

  • tworzenia i rozwoju klastrów o charakterze regionalnym,
  • doradztwa z zakresu opracowania planów rozwoju klastra, 
  • wspierania działalności podmiotów prowadzących klaster, 
  • działań promocyjnych klastra w celu pozyskania nowych przedsiębiorstw do udziału w klastrze,
  • wdrażania i komercjalizacji technologii i produktów innowacyjnych.

Klaster (powiązanie kooperacyjne) - znajdujące się w geograficznym sąsiedztwie skupisko podobnych firm i powiązanych z nimi instytucji, które zapewniają wyspecjalizowane umiejętności, informacje, kapitał i infrastrukturę. Przedsiębiorstwa te korzystają z podobnych nakładów, technologii albo innych powiązań zaopatrzeniowych. Celem kastra jest stymulowanie działalności innowacyjnej poprzez promowanie intensywnych kontaktów, korzystanie ze wspólnego zaplecza technologicznego, wymianę wiedzy i doświadczeń, przyczynianie się do transferu technologii, tworzenia sieci powiązań oraz rozpowszechniania informacji wśród przedsiębiorców wchodzących w skład tego zgrupowania.

Polecamy serwis Regiony

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

Maksymalny udział dofinansowania w projektach, w których nie występuje pomoc publiczna wynosi 85% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. W przypadku projektów objętych pomocą publiczną i pomocą de minimis, maksymalna wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50% wydatków kwalifikowalnych.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...