Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim
Informacje z zakresu kwalifikowania wydatków w ramach danego Programu Operacyjnego są niezbędne do przygotowania dokumentacji i aplikowania o środki unijne.

Kwalifikowalność wydatków 

Podstawowym dokumentem regulującym zasady kwalifikowania wydatków w ramach programów operacyjnych są „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. W ramach każdego programu operacyjnego, Instytucja Zarządzająca może uszczegółowić zapisy krajowe odnosząc je do specyfiki danego programu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego, gdzie funkcję tą spełniają „Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM 2007-2013”, gdzie określono kategorie wydatków kwalifikowanych, zasady kwalifikowania wydatków w ramach poszczególnych priorytetów i działań RPO WM, wskazują również jakie wydatki uznaje się za niekwalifikowane. 

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM znajdują się pod adresem strony internetowej http://www.mazowia.eu

Po pierwsze kwalifikowalność projektu

W pierwszej kolejności przedsiębiorca, zainteresowany otrzymaniem wsparcia finansowego ze środków z UE powinien sprawdzić czy jego przedsięwzięcie, które będzie chciał realizować nadaje się do współfinansowania unijnego. Aby to sprawdzić należy pobrać ze strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dokument pn. „Szczegółowy opis priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego”.

W dokumencie tym określone zostały przykładowe typy projektów które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach danego działania.

Przeczytaj również Gdzie po fundusze unijne dla przedsiębiorców w mazowieckim

Szczegółowy opis priorytetów stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców starających się o dofinansowanie w ramach RPO WM i powinno stanowić podstawowy dokument, od którego powinniśmy zacząć przygodę z funduszami unijnymi. W zależności od działania skierowanego dla przedsiębiorców możemy otrzymać dofinansowanie na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, zakup maszyn i urządzeń, udział w targach i misjach gospodarczych, realizację projektów celowych itd. Ponadto należy sprawdzić czy projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach konkursu poprzez staranne zapoznanie się z dokumentacją konkursową, w tym z regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu może zawierać dodatkowe obostrzenia wobec tych wskazanych w uszczegółowieniu.

Musimy pamiętać, aby projekty były zgodne z kryteriami wyboru określonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM 2007-2013.

Tylko te projekty, które zostaną pozytywnie ocenione w ocenie formalnej, ocenie wykonalności i otrzymają, co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów przy ocenie merytorycznej mogą znaleźć się na liście rankingowej. Tym samym mają szansę na podpisanie umowy i otrzymanie środków na realizację przedsięwzięcia.

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Istotnym zagadnieniem związanym z aplikowaniem o środki unijne jest obowiązek zachowania trwałości projektu. W przypadku projektów realizowanych w celu utrzymania inwestycji lub miejsc pracy stworzonych przez MSP trwałość projektu powinna być zachowana przez okres 3 lat. Trwałość projektu to niepoddanie go znaczącej modyfikacji, która ma wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...