Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Wydatki kwalifikowane w projektach na rozpoczęcie działalności gospodarczej w opolskim
Wkrótce ruszy nabór wniosków o dofinansowanie dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą przy współudziale środków unijnych. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego wsparcia powinny zwrócić szczególną uwagę na zakres kwalifikowalności wydatków w ramach realizowanego projektu.

Wszystkie wydatki, które nie zostały wymienione w dokumentach programowych będą mogły zostać uznane za niekwalifikowane, czyli nie będą mogły podlegać zwrotowi ze środków unijnych. W takiej sytuacji takie wydatki będą musiały zostać pokryte ze środków własnych wnioskodawcy.

Warto przypomnieć, że informacje przytoczone w artykule mają charakter wyłącznie pomocniczy i nie zwalniają potencjalnego wnioskodawcy z obowiązku starannego zaznajomienia się z dokumentacją programową, konkursową oraz wytycznymi.

Zapoznaj się także Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim

Po pierwsze - okres kwalifikowalności

Musimy pamiętać, że okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się w dniu zarejestrowania przez beneficjenta działalności gospodarczej. Czyli tylko koszty poniesione od dnia zarejestrowania działalności będą mogły zostać uznane za kwalifikowane i będą mogły podlegać zwrotowi ze środków unijnych.

Jeżeli zakupiliśmy komputer na potrzeby przyszłej działalności gospodarczej, przy czym zakup ten nastąpił przed dniem zarejestrowania działalności, w całości należy uznać go za wydatek niekwalifikowany, który nie może zostać odzyskany ze środków unijnych.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Po drugie – kategorie wydatków kwalifikowanych

Do wydatków kwalifikowanych, czyli o zwrot, których będziemy mogli wnioskować podczas realizacji projektu należą wydatki związane z realizacją projektu oraz wydatki na usługi finansowe i zabezpieczenia.

Szczegółowy wykaz kosztów kwalifikowanych dla projektów realizowanych w ramach poddziałania 1.1.2 zawiera Załącznik nr 6 do Szczegółowego opisu osi priorytetowych RPO WO 2007-2013. Podczas przygotowywania dokumentacji na potrzeby aplikowania w danym konkursie należy bazować na aktualnych dokumentach. Znajdują się one pod adresem strony internetowej http://rpo.opolskie.pl oraz http://ocrg.opolskie.pl

Do wydatków związanych z realizacją projektu zaliczamy m.in.

  • zakup nieruchomości niezabudowanej/zabudowanej,
  • zakup środków trwałych wraz z ich instalacją i uruchomieniem, jeżeli środek trwały posiada właściwości techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem oraz spełnia obowiązujące normy i standardy,
  • zakup sprzętu/wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, nierozerwalnie związanego z prowadzeniem inwestycji,
  • roboty budowlane odpowiadające zakresowi przedmiotowemu inwestycji, 
  • prace budowlano-montażowe,
  • prace instalacyjne,
  • prace wykończeniowe w obiektach budowlanych,
  • usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeśli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia objętego wsparciem,
  • usługi doradcze (mogą stanowić maksymalnie 5 % wartości kosztów kwalifikowanych).

Osoba fizyczna chce złożyć wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach poddziałania 1.1.2. Działalność taka będzie polegała na skupowaniu i sprzedaży nowych oraz używanych telefonów komórkowych oraz akcesoriów GSM. Od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej planuje ponieść koszty związane z adaptacją pomieszczenia na potrzeby sklepu oraz zakupem wyposażenia niezbędnego do jego funkcjonowania. Wydatki te będą mogły zostać pokryte ze środków unijnych w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...