Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Dotacje 2012 - fundusze unijne dla firm
Dotacje w 2012 roku obejmą przedsiębiorców m.in. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W sumie jest to 12 działań i poddziałań. Podpowiadamy gdzie szukać dotacji dla firm w 2012 roku.

Dotacje w 2012 roku dla firm w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka będą dostępne w ramach zróżnicowanych działań i poddziałań. Poniżej prezentujemy ich listę.

Działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach których w 2012 r. planowane jest ogłoszenie naborów:

  • Poddziałanie 3.3.2 Wsparcie dla MSP

Dla kogo: mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.
Na co: zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.

  • Działanie 4.3 Kredyt Technologiczny

Dla kogo: mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Na co: na wsparcie inwestycji w zakresie wdrażania nowych technologii poprzez udzielenie MSP kredytu technologicznego z możliwością jego częściowej spłaty ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej.

  • Działanie 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki

Dla kogo: przedsiębiorcy.
Na co: w ramach poddziałania 4.5.1 Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym – na inwestycje o charakterze innowacyjnym (np. innowacyjne technologie, innowacyjne produkty), obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż 3 lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15%.

W ramach poddziałania 4.5.2 Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych - na inwestycje obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia netto nie mniejszy niż 100 nowych miejsc pracy, prowadzące do utworzenia lub rozbudowy centrów usług wspólnych, centrów IT.

  • Działanie 5.1 Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym

Dla kogo: grupy przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu.
Na co: wspólne przedsięwzięcia grup przedsiębiorców w zakresie: tworzenia oraz zarządzania strukturą organizacyjną powiązania kooperacyjnego, przygotowania wspólnych planów rozwoju powiązań kooperacyjnych, inwestycji realizowanych przez kooperujących przedsiębiorców niezbędnych dla funkcjonowania i rozwoju powiązania, a także w zakresie działań marketingowych powiązań kooperacyjnych.

  • Poddziałania 5.4.1. Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej

Dla kogo: mikro, mali i średni przedsiębiorcy.
Na co: projekty mające na celu wykorzystywanie możliwości ochrony przedmiotów własności przemysłowej (wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych), szczególnie poza granicami kraju. Refundacja  wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej  oraz prowadzenie postępowań przed właściwymi organami ochrony własności przemysłowej, związanych z uzyskaniem praw własności przemysłowej, a także z realizacją ochrony własności przemysłowej.

Polecamy: Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

  • Działanie 6.1 Paszport do eksportu

Dla kogo: mikro, mali i średni przedsiębiorcy.
Na co: projekty mające na celu wejście na nowe rynki i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału sprzedaży na rynki zagraniczne w ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa oraz projekty promujące polską markę na rynkach zagranicznych.

  • Poddziałanie 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji
  • Projekty promocji o charakterze ogólnym

Dla kogo: przedsiębiorcy.
Na co: organizację i wsparcie imprez promocyjnych o charakterze ogólnym w kraju i za granicą, zwiększających stopień rozpoznawalności Polski w świecie, w tym wydarzenia promujące Polskę i Polaków, polską kulturę.

  • Programy promocji o charakterze branżowym

Dla kogo: przedsiębiorcy.
Na co: organizację i wsparcie kompleksowych branżowych programów promocji polskich specjalności eksportowych – towarów i usług,  produktów kultury, wykorzystujących różne formy promocji.

  • Działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Dla kogo: mikro i mali przedsiębiorcy.
Na co: projekty mające na celu świadczenie usług drogą elektroniczną (usług cyfrowych), w tym wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. Wymaganym rezultatem kwalifikowanego do wsparcia projektu jest wytworzenie, świadczenie i aktualizacja usług cyfrowych.

  • Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Dla kogo: przedsiębiorcy sektora MSP
Na co: przedsięwzięcia o charakterze zarówno technicznym (informatycznym), jak i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, obejmujących trzy lub więcej przedsiębiorstw.

  • Działanie 8.4 Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili”

Dla kogo: mikro-, mali i średni przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe non-profit
Na co: na budowę dedykowanej infrastruktury teleinformatycznej stworzonej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu a grupą docelową.

  • W ramach 4. osi priorytetowej POIG planowany jest nowy instrument

Dla kogo: beneficjentami mieliby być przedsiębiorcy z sektora MSP.
Na co: projekty w ramach nowego instrumentu mają polegać na pierwszym wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, własnych lub nabytych. Najlepiej byłoby dofinansowywać wdrożenie takich wyników, na które beneficjent posiada patent. Dodatkowo wskazane byłoby premiowanie wdrażania wyników własnych badań.

Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

  • W ramach poddziałania 1.3.1 POIG rozważana jest zmiana zasad udzielania wsparcia

Dla kogo: beneficjentem będą jednostki naukowe wchodzące w skład konsorcjum naukowo-przemysłowego, zaś grupę docelową będą stanowili przedsiębiorcy, którzy wspólnie z jednostką naukową utworzą konsorcjum.
Na co: na realizację projektów rozwojowych, mających na celu wykonanie prac badawczych, których wyniki stanowią podstawę do zastosowania w praktyce.

Źródło: MRR

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...