Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie? / Fotolia
Rolnicy, którzy ponieśli straty z tytułu klęsk żywiołowych mogą otrzymać pomoc z Unii Europejskiej. Przekonali się o tym w zeszłym roku rolnicy, których gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź lub osunięcia ziemi. W tym roku z takiej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy utracili swoje uprawy ze względu na przymrozki, suszę, powódź, huragan, grad. Wnioski o taką pomoc będą przyjmowane przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 lipca 2011 roku.

Będzie to już czwarty nabór wniosków w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Poprzednie edycje cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem – złożono 3 tys. wniosków na łączną kwotę wsparcia w wysokości 221,5 mln złotych, co stanowi 56,6% przyznanego limitu (400 mln zł).

Wcześniejsze konkursy (2 w zeszłym roku i jeden w bieżącym roku) skierowane były do rolników, których gospodarstwa zostały w znacznym stopniu zniszczone podczas ubiegłorocznych powodzi i towarzyszących im obsunięć ziemi. W chwili obecnej w ARiMR trwa proces weryfikacji wniosków o przyznanie wsparcia i sukcesywnie podpisywane są umowy z rolnikami.

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych rolników w 2011 roku?

W tegorocznym naborze wniosków o przyznanie pomocy, którego start zaplanowano na 18 lipca 2011 roku, będą mogli wziąć udział rolnicy, którzy ponieśli szkody w swoich gospodarstwach w 2010 i w 2011 roku w wyniku wystąpienia (zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 2-11a ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.):

 przymrozków wiosennych,
 ujemnych skutków przezimowania,
 suszy,
 powodzi,
 deszczu nawalnego,
 obsunięcia się ziemi,
 lawiny,
 gradu,
 huraganu,
 pioruna.

Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów, również podczas tego o przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków. Wsparcie będzie przysługiwało według liczby punków przyznanych na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie.

Kto może złożyć wniosek o przyznanie pomocy?

Wniosek o przyznanie wsparcie może złożyć osoba fizyczna lub prawna oraz spółki osobowe, które m.in.:

 są posiadaczami gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o KRUS, w którym wystąpiła szkoda spowodowana przez co najmniej przez jedno z wymienionych zdarzeń losowych,
 prowadzą na terytorium RP produkcję roślinną lub zwierzęcą, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb;

Szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 169, poz. 1141 z późn. zm.). Treść rozporządzenia dostępna jest na stronach internetowych ARiMR pod adresem: http://www.arimr.gov.pl/

Pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli wysokość szkód oszacowanych przez powołaną komisję wyniesie:

 w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok,
w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym
oraz

 w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. złotych.

Te dwa, powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie.

W jakiej wysokości będzie przyznawana pomoc?

Pomoc będzie przyznawana i wypłacana: do wysokości nieprzekraczającej 130% wartości szkód spowodowanych w gospodarstwie w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, oszacowanych przez komisję, lecz nie większej niż wysokość 144% wartości tych szkód pomniejszonej o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia budynków, budowli, maszyn lub urządzeń służących do produkcji rolnej, sadów lub plantacji wieloletnich, lub stad podstawowych zwierząt gospodarskich, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, suszy, powodzi, deszczu nawalnego, huraganu, gradu, obsunięcia się ziemi, lawiny, uderzeń pioruna - od ryzyka wystąpienia takich okoliczności.

Pomoc będzie przyznawana tylko do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wyniesie maksymalnie 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo.

Jak ubiegać się o przyznanie pomocy?

Wniosek o przyznanie pomocy należy pobrać ze strony internetowej ARiMR i wypełnić zgodnie z zamieszczoną tam Instrukcją. Należy zadbać, aby wniosek był kompletny i zawierał wszystkie załączniki. Niewypełnienie lub niezałączenie do wniosku określonych pozycji lub załączników będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek taki można złożyc osobiście albo przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora publicznego.

Adresy Oddziałów Regionalnych ARiMR znajdują się na stronie internetowej: http://www.arimr.gov.pl/ , w zakładce: „O ARiMR”.

Wniosek należy złożyć w terminie od 18 lipca 2011 r. do dnia 29 sierpnia 2011 r. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

W ramach jednego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie wsparcia dla danego gospodarstwa.

Polecamy: Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...