Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Fundusze na staże i praktyki nauczycieli w przedsiębiorstwach
Urzędnicy z Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłosili właśnie najważniejszy w tym roku konkurs na dofinansowanie projektów unijnych. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w konkursie muszą zorganizować w swoich firmach co najmniej dwutygodniowe staże lub praktyki dla nauczycieli zawodu. Na ten cel w ramach budżetu konkursu przeznaczono kwotę ponad 150 mln PLN. Koszty odbycia takiego szkolenia w przedsiębiorstwie w całości pokrywane są ze środków publicznych.

Poddziałanie 3.4.3 POKL

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma charakter pilotażowy i polega na wdrożeniu programów doskonalenia zawodowego w przedsiębiorstwach dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Konkurs finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL).

Celem konkursu jest wypracowanie nowej jakości doskonalenia nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Projekty zgłaszane przez zainteresowanych przedsiębiorców powinny w możliwie największym stopniu umożliwiać takim nauczycielom poszerzenie wiedzy poprzez zdobycie praktycznych umiejętności w obszarze nauczania zawodu. Konieczność aktualizacji wiedzy wynika wprost z wymagań nowoczesnej gospodarki.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Nabór wniosków o dofinansowanie ma charakter ciągły i prowadzony jest od 7 kwietnia br. do wyczerpania dostępnych środków. W sytuacji wyczerpania środków przeznaczonych na konkurs następuje jego zawieszenie o czym z wyprzedzeniem są informowani wszyscy zainteresowani komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej. W ramach konkursu wyłonione zostaną podmioty, które:
- opracują program praktyk,
- dokonają rekrutacji uczestników,
- zorganizują i zrealizują praktyczne doskonalenie w przedsiębiorstwie.

Co mogę zyskać?

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą chęć organizacji takich praktyk, oprócz możliwości otrzymania unijnej dotacji, mogą m.in:
- udoskonalić warsztat nauczycieli, którzy przekażą zdobytą wiedzę swoim uczniom – przyszłym pracownikom przedsiębiorstw,
- wykorzystać udział w projekcie jako działanie promocyjne.

Przeczytaj również: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Jak to zrobić?

Każdy przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie w ramach tego konkursu powinien złożyć wniosek o dofinansowanie w trybie i terminie przeprowadzania naboru.  Zasady naboru projektów szczegółowo określa dokumentacja konkursowa, która jest dostępna pod adresem strony internetowej organizatora konkursu http://www.efs.men.gov.pl.

Projekty składane przez przedsiębiorców do wsparcia powinny być skierowane do nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Spełnienie tego kryterium jest przedmiotem oceny projektu.

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony za pośrednictwem aplikacji internetowej Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej organizatora konkursu. Powinien on zostać krok po kroku uzupełniony zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie, która jest również dostępna na powyższej stronie. Następnie wniosek powinien zostać złożony w wersji papierowej i elektronicznej (na nośniku – płyta CD/DVD) w dwóch egzemplarzach do Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Wersja elektroniczna wniosku powinna zostać wygenerowana za pośrednictwem Generatora Wniosków i zapisana w formacie *.xml oraz *.pdf. Tak złożona dokumentacja aplikacyjna podlega procesowi oceny. 

W przypadku zlecenia wypełnienia wniosku o dofinansowanie firmie zewnętrznej taki koszt nie będzie wydatkiem kwalifikowanym ze środków UE i będzie musiał zostać pokryty z pieniędzy przedsiębiorcy.

Co podlega dofinansowaniu?

W ramach projektu uzasadnione będą wydatki związane m. in. z:
- opracowaniem, we współpracy z przedsiębiorcami i szkołami zawodowymi, programu praktyk oraz innych dokumentów z obudowy dydaktyczno- merytorycznej,
- realizacją praktyk w przedsiębiorstwach, w tym koszty np. ubezpieczenia uczestników projektu, odzieży ochronnej i roboczej, zwrotu kosztów dojazdów i zakwaterowania na czas praktyk/staży uczestników projektu spoza miejsca odbywania praktyk/staży, zużytych materiałów i surowców, wynagrodzenia opiekunów praktyk.

Aby wydatki w projekcie mogły być zostać uznane za kwalifikowane powinny być poniesione zgodnie z „Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” oraz w „Zasadach finansowana PO KL”. Obydwa dokumenty są dostępne pod adresem strony internetowej http://www.efs.gov.pl

To co wydaje się być ważne to okres realizacji projektu, który jest określony we wniosku o dofinansowanie i jest powinien być spójny z okresem uznawania wydatków za kwalifikowane. Innymi słowy aby wydatki w ramach projekt mogły zostać zwrócone ze środków unijnych konieczne jest ich poniesienie w okresie realizacji projektu określonym we wniosku o dofinansowanie. W innym przypadku takie wydatki będą niekwalifikowane i będą musiały zostać pokryte ze środków wnioskodawcy.

Data rozpoczęcia projektu nie powinna być wcześniejsza niż 3 miesiące i późniejsza niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku do organizatora konkursu.

Niezależnie od powyższego w ramach POKL nie będą kwalifikowane wydatki poniesione m.in. na zakup nieruchomości, gruntu, infrastruktury, odsetki od zadłużenia, koszty kar i grzywien. Takie wydatki ponosi beneficjent.

Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu nie są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego. Projekty realizowane w ramach działania są finansowane w 100% ze środków publicznych (85 % - EFS, 15% - budżet państwa).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...