Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.
Sytuacja na rynku unijnych dotacji dla firm staje się coraz mniej korzystna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyczerpywanie się potencjalnych źródeł finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie czeka nas organizacja ostatnich unijnych konkursów w tej perspektywie. W obliczu tego warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

W ostatnim czasie coraz głośniej w Unii Europejskiej mówi się o przejściu od finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w postaci bezzwrotnych dotacji do modelu finansowania poprzez kredyty i poręczenia. Instrumenty zwrotne bo o nich tu mowa mogą stać się jedynym sposobem finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak wiedzą, że taki sposób finansowania przedsięwzięć będzie dostępny w Polsce już w przyszłym roku i może on stanowić skuteczną alternatywę dla wyczerpującego się źródła unijnych dotacji. Instrumenty zwrotne mogą stanowić szansę zwłaszcza dla najmniejszych firm, które ze względu na brak doświadczenia i krótki okres funkcjonowania na rynku mają problemy z otrzymaniem kredytu komercyjnego.

99 proc. zakładanych w Europie firm to małe przedsiębiorstwa, a jedna trzecia spośród nich to firmy założone przez osoby bezrobotne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Europejski instrument mikrofinansowy Progress

Europejski instrument mikrofinansowy Progress został ustanowiony przez Komisję Europejską w marcu 2010 roku i ma na celu ułatwić dostęp do finansowania osobom, które chcą założyć firmę lub rozwinąć działalność, ale trudno jest im uzyskać pożyczkę bankową. Progress nie udostępnia środków finansowych bezpośrednio przedsiębiorcom, ale ułatwia instytucjom mikrofinansowym w krajach UE udzielanie przedsiębiorcom pożyczek. Innymi słowy Progress udostępnia krajowym instytucjom pożyczki i kapitał własny, dzięki którym możliwe jest zwiększenie środków przeznaczonych na pożyczki dla przedsiębiorców, również początkujących. To co może wyróżniać tego typu produkty od innych to prawdopodobnie niższe oprocentowanie kredytu od rynkowego, karencja w spłacie pożyczki czy niższy poziom zabezpieczeń. „Prawdopodobnie” gdyż zasady udzielania wsparcia są uzależnione od wyniku negocjacji z poszczególnymi bankami.

Budżet początkowo przeznaczony na ten cel wynosi 100 mln euro i ma dzięki efektowi dźwigni osiągnąć w sumie kwotę 500 mln euro w mikrokredytach. Działania będą prowadzone we współpracy z Grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i mogą prowadzić do udostępnienia w ciągu następnych ośmiu lat około 45 tys. pożyczek.

Przeczytaj również: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Pożyczki udzielane w ramach instrumentu Progress są przeznaczone dla przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej, które zatrudniają lub będą zatrudniać nie więcej niż 10 osób. W takiej sytuacji wszystkie podmioty zainteresowane otrzymaniem takiej pożyczki powinny zgłosić się do banku, który został pośrednikiem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i w ramach, którego oferuje konkurencyjne pożyczki na wsparcie działalności gospodarczej. Należy dodać, że wysokość jednorazowej pożyczki udzielanej dla indywidualnego przedsiębiorcy nie może przekroczyć kwoty 25 tys. EUR.

Na chwilę obecną trwają rozmowy z przedstawicielami polskich instytucji finansowanych na temat zasad i możliwości udzielania preferencyjnych kredytów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Prawdopodobnie nowa, bogatsza o mikrokredyty EFI oferta będzie oferowana przez polskich pośredników już z początkiem przyszłego roku. 

Lista pośredników finansowych zaangażowanych we wdrażanie instrumentu Progress jest dostępna pod adresem strony internetowej Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego: http://www.eif.org i jest ona przedmiotem sukcesywnej aktualizacji o dane kontaktowe podmiotów zainteresowanych udzielaniem tej formy pomocy.

Finansowanie udzielane w ramach instrumentu Progress może zostać przeznaczone na inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach, włączając to koszty leasingu, nabywania licencji i patentów jak również koszty poniesione na uruchomienie przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że środki udzielone w ramach Progress nie mogą służyć pokryciu zadłużenia. Pożyczki udzielane w ramach instrumentu nakierowane są przede wszystkim na wspieranie grup nieaktywnych zawodowo, ludzi młodych pozostających bez pracy, kobiet.

Polecamy serwis Dotacje

Przedsiębiorcy, którzy są niecierpliwy i potrzebują gotówki na finansowanie inwestycji w swoich przedsiębiorstwach mogą skorzystać z pożyczek udzielanych z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego przez Bank Pekao. W ciągu trzech lat bank może przeznaczyć na finansowanie tego typu pożyczek kwotę 200 mln PLN. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 20 tys. PLN. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej banku.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...