Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola? / inforCMS
Unijne dotacje mogą pokrywać wydatki związane z uruchomieniem placówek przedszkolnych. Mogą także wspierać placówki już istniejące np. poprzez sfinansowanie kosztów zatrudnienia dodatkowego personelu. W poniższym artykule przedstawię możliwości otrzymania dotacji unijnej na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie obecnie prowadzony jest nabór takich projektów.

W trosce o najmłodszych Unia Europejska oferuje pomoc finansową na uruchomienie i prowadzenie placówek przedszkolnych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel mają służyć zwiększeniu dostępności i upowszechnianiu edukacji przedszkolnej, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Są one dostępne w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oznacza to, że za ich wydatkowanie odpowiedzialne są władze każdego z 16 województw.

Pieniądze otrzymane w ramach przyznanej dotacji mogą służyć pokryciu wydatków związanych z uruchomieniem nowej placówki lub sfinansowania działalności już istniejącej. Konkursy ogłaszane są w terminach naboru określonych przez władze województwa w harmonogramach zamieszczonych na stronach internetowych. Nabór takich projektów prowadzony jest obecnie przez władze województwa warmińsko-mazurskiego.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Dotacje na przedszkola w województwie warmińsko-mazurskim

Nabór projektów dotyczących tworzenia i wsparcia istniejących przedszkoli prowadzony jest obecnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach działania 9.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

Polecamy: Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Kompletna dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronach internetowych urzędu.

Zapoznanie się z dokumentacją konkursową jest czynnością obowiązkową dla wszystkich wnioskodawców. Informacje w niej zawarte pozwolą uniknąć błędów podczas składania aplikacji. Jest ona dostępna pod adresem strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl, w zakładce „Konkursy”, a następnie „nr 1/POKL/9.1.1/2011”. 

Na co można otrzymać dotację?

W ramach prowadzonego przez władze województwa warmińsko-mazurskiego naboru można zasadniczo otrzymać dofinansowanie na dwa typy projektów:
1. Tworzenie przedszkoli na obszarach i w środowiskach o niskim upowszechnianiu edukacji przedszkolnej (w szczególności na obszarach wiejskich),
2. Wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększenia liczby dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym lub jej utrzymania w przypadku placówek zagrożonych likwidacją

W przypadku drugiego typu projektów wsparcie mogą otrzymać działania prowadzące do wydłużenia godzin pracy, uruchomienia dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienia dodatkowego personelu itp.

Kategorie wydatków, które mogą są podstawą kwalifikowalności, a następnie refundacji ze środków unijnych są szczegółowo opisane w dokumencie pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL”.

Dokument ten jest dostępny dla wnioskodawców pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl/, w zakładce „Dokumenty i wytyczne”.

Jedną z kategorii wydatków rozważaną przez potencjalnych wnioskodawców konkursu jest wynagrodzenie zatrudnionych w danej placówce nauczycieli. Zgodnie z dokumentacją konkursową nie ma możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli realizujących podstawę programową oraz zatrudnianych w oparciu o Kartę Nauczyciela. Inaczej rzecz ma się w przypadku przedszkoli niepublicznych, które nie zatrudniają nauczycieli w oparciu o Kartę Nauczyciela, zatem nie mają również zastosowania ograniczenia z niej wynikające.

Kto może otrzymać dotację?

W ramach konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Polecamy: Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Warto pamiętać, że w przypadku placówki oświatowej prowadzonej przez osobę fizyczną/ prawną, wnioskodawcą może być jedynie organ prowadzący tę placówkę. We wniosku o dofinansowanie projektu jako wnioskodawca nie może być wskazana sama placówka, bowiem nie posiada ona zdolności prawnej, ani zdolności do czynności prawnych.

W odróżnieniu od dotychczasowych naborów, podczas obecnego konkursu o dofinansowanie będą mogły się starać projekty realizowane na terenie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich (do 25 tys. mieszkańców).

W jakiej wysokości dotacja?

Na obecny nabór wniosków o dofinansowanie władze województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczyły kwotę w wysokości 12 mln PLN, z czego wkład unijny wynosi ponad 10 mln PLN. W przypadku pojedynczego wnioskodawcy wkład unijny wynosi 85% kosztów kwalifikowanych projektu poniesionych zgodnie z wytycznymi, o których mowa powyżej. Oznacza to, że pozostałą cześć tej kwoty oraz koszty niekwalifikowane, czyli te niespełniające wymogów kwalifikowalności wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych.

Kiedy można składać wnioski o przyznanie dotacji?

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w terminie od 21 lutego 2011 r. do 21 marca 2011 r.

Jak aplikować o przyznanie dotacji?

Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych. Można ją pobrać ze strony internetowej: www.generatorwnioskow.efs.gov.pl (wersja on-line) oraz www.efs.gov.pl (wersja off-line).

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony zgodnie z zasadami określonymi w dokumencie pn. „Instrukcja do wniosku o dofinansowanie w ramach PO KL v 6.4.0”. Stanowi on załącznik do dokumentacji konkursowej i jest dostępny do pobrania ze strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl .

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać dostarczony w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej. Wersję papierową wniosku należy wydrukować z pliku PDF natomiast wersję elektroniczną, tj. plik ZIP_POKL, należy zapisać na płycie CD/DVD.

Po wydrukowaniu wniosku w wersji papierowej należy pamiętać o jego odręcznym podpisaniu oraz złożeniu imiennej pieczęci w części V.

Wnioski można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub przesyłki kurierskiej. W tym roku zostało także zniesione ograniczenie w ilości składanych wniosków. Do tej pory obowiązywała zasada, że jeden wnioskodawca nie mógł złożyć więcej niż 2 wnioski o dofinansowanie. Podczas tegorocznego naboru zasada ta nie obowiązuje.

Do chwili obecnej na realizację projektów związanych z upowszechnianiem edukacji przedszkolnej przeznaczono w województwie warmińsko-mazurskim z funduszy unijnych kwotę w wysokości 29 mln PLN. Środki do rozdysponowania w ramach tegorocznego naboru pozwolą zwiększyć tą kwotę do 41 mln PLN. Dzięki tym środkom do tej pory na terenie województwa powstało 170 nowych placówek przedszkolnych.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...