Jakie dotacje dla przedsiębiorczej młodzieży?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jeśli uważasz, że na rynku pracy nie ma dla Ciebie miejsca, weź sprawy w swoje ręce i otwórz własny biznes. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być skutecznym sposobem na wyjście z bezrobocia. Dzisiaj przed taką szansą stoją młodzi z województwa pomorskiego, a ich marzenia o własnej firmie finansuje Unia Europejska za pośrednictwem Programu Kapitał Ludzki. Aby jednak otrzymać finansowe wsparcie z Unii Europejskiej trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? O tym poniżej.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Za pośrednictwem tego programu wspierane są inicjatywy promujące samozatrudnienie oraz działania przyczyniające się do aktywizacji zawodowej grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. W tym przypadku szczególną troską Unii Europejskiej zostały otoczone osoby młode do 25 roku życia, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie niekorzystna ze względu na niewystarczające doświadczenie i umiejętności praktyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży z województwa pomorskiego, Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła konkurs, którego celem jest wybór osób zdeterminowanych do prowadzenia własnego biznesu. Uczestnicy projektu, którzy przedstawią najciekawsze biznesplany będą mogli otrzymać dotację unijną w wysokości średnio 34 tysięcy w celu pokrycia pierwszych wydatków związanych z rozpoczęciem i funkcjonowaniem działalności gospodarczej. Przyznanie unijnych pieniędzy poprzedzone jest udziałem w cyklu szkoleń, które przybliżą uczestnikom projektu podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Uczestnikiem projektu, czyli beneficjentem pomocy może zostać osoba fizyczna, która spełnia następujące warunki:

  • na stałe lub tymczasowo zamieszkuje województwo pomorskie,
  • zamierza rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego,
  • nie posiadała zarejestrowanej działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

W projekcie mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które w dniu złożenia dokumentów rekrutacyjnych nie ukończą 25 roku życia, są osobami nieaktywnymi zawodowo lub zwolnionymi z winy pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 12 m-cy przed przystąpieniem do projektu, zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne.

Co mogę zyskać dzięki udziałowi w projekcie?

Uczestnicy projektu mogą skorzystać z wielu możliwości wsparcia w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Udział w projekcie rozpoczyna cykl szkoleń podczas których uczestnicy dowiedzą się jak napisać dobry biznesplan i założyć działalność gospodarczej. Kolejne szkolenia mają charakter specjalistyczny, tzn. dotyczą konkretnych zagadnień związanych z przedsiębiorczością takich jak komunikacja i marketing, techniki sprzedaży, autoprezentacja, zasady rozliczania kosztów itd. Dzięki udziałowi w projekcie można także otrzymać wsparcie doradcze z zakresu przygotowania biznesplanu oraz w zakresie monitoringu i nadzoru nad prawidłową realizacją inwestycji. Po ukończeniu etapu szkoleniowego uczestnicy projektu przygotują biznesplany, spośród których najlepsze otrzymają możliwość realizacji przy udziale środków unijnych. Wsparcie finansowe może być udzielone w formie:

  • jednorazowej dotacji inwestycyjnej przeznaczonej na zakupy inwestycyjne niezbędne do prowadzenia firmy (średnio 34 000 zł),
  • wsparcie pomostowe wypłacane przez 6 m-cy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej (średnio 1 100 zł miesięcznie),
  • przedłużone wsparcie pomostowe wypłacane przez kolejne 6 m-cy (średnio 900 zł miesięcznie, nie jest przeznaczone dla wszystkich uczestników).

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Jak zgłosić swój udział w projekcie?

Aby wziąć udział w rekrutacji należy złożyć dokumenty rekrutacyjne w sekretariacie Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (Gdańsk, ul. Arkońska 6 / bud. A3, II piętro) w terminie od 14 lutego 2011 roku do 28 lutego 2011 roku. Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami jest dostępny na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza S.A. www.arp.gda.pl.

Formularz powinien zostać wypełniony elektronicznie, w języku polskim (czcionka ARIAL rozmiar 10 pkt.). W formularzu zgłoszeniowym muszą być uzupełnione wszystkie rubryki. Formularz zgłoszeniowy oraz załączniki należy własnoręcznie podpisać i trwale spiąć. Dokumenty w zaklejonej i odpowiednio opisanej kopercie można dostarczyć osobiście, kurierem lub tradycyjną pocztą.

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?

Informacje zawarte w formularzu są podstawą oceny naszych predyspozycji do udziału w projekcie, powinny zatem zostać wypełnione z najwyższą starannością. Sama struktura formularza nie jest skomplikowana i jego wypełnienie nie powinno powodować dużych problemów. To co wymaga szczególnego uzasadnienia to punkt II formularza, gdzie powinny znaleźć się informacje na temat planowanego przedsięwzięcia. Czyli ogólnie mówiąc ujmujemy tu takie informacje jak:

  • opis planowanej działalności-ocena pomysłu, zgodność z założeniami projektu,
  • charakterystyka dostępnych lub posiadanych zasobów, pomocnych w uruchomieniu własnej działalności (materialnych i niematerialnych, w tym kwalifikacje, szkolenia branżowe, itp.),
  • powody, dla których zostanie założona działalność gospodarcza, 
  • wiedza na temat branży, rynku i konkurencji.

Jeszcze jednym miejscem, któremu powinniśmy poświęcić naszą uwagę są koszty projektu (punkt III formularza). Powinniśmy tu umieścić informacje dotyczące głównych składników kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz składniki przychodów związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis Dotacje

Pamiętajmy, że w formularzu należy wypełnić wszystkie rubryki. W punktach, które nie dotyczą kandydata należy wpisać „nie dotyczy”. Zgłoszenia, które będą zawierały niewypełnione rubryki oraz zostaną przygotowane w oparciu o niestandardowy formularz nie będą rozpatrywane i zostaną odrzucone z przyczyn formalnych. Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru i oceny formularzy zawiera „Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Młodzi w biznesie”, który dostępny jest na stronach internetowych Agencji Rozwoju Pomorza.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...