Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Na podstawie złożonych formularzy następuje proces selekcji kandydatów.
Zwolnienie z pracy jest zawsze trudnym przeżyciem. Dlatego do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem pomocną dłoń wyciąga Unia Europejska. W ramach projektu skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego można dowiedzieć się jak założyć własny biznes i jak przezwyciężyć trudności związane z jego prowadzeniem. Dla najlepszych przewidziano także wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli na przykład wyposażyć naszą firmę w niezbędny sprzęt i urządzenia. Wszystko, co trzeba zrobić to wziąć udział w rekrutacji. Warto się jednak pośpieszyć – przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 14 lutego.

Projekt „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego organizatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Ciechanowie. W ramach projektu przewiduje się szerokie możliwości wsparcia, począwszy od szkoleń podstawowych związanych z przedsiębiorczością poprzez poradnictwo psychologiczne, na wsparciu finansowych kończąc. Do udziału w projekcie zostanie zaproszonych 500 osób, z czego 350 będzie miało możliwość otrzymania pomocy finansowej ze środków unijnych.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Projekt skierowany jest do osób:
- zwolnionych przez pracodawcę przechodzącego procesy adaptacyjne i modernizacyjne,

W projekcie może wziąć udział osoba pozostająca bez zatrudnienia, której stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

- przewidziana do zwolnienia lub zagrożona zwolnieniem z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

Osoba przewidziana do zwolnienia to osoba, która otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie stosunku pracy/ stosunku służbowego, która została poinformowana przez pracodawcę o zamiarze nieprzedłużenia przez niego umowy o pracę lub stosunku służbowego. Natomiast za osobę zagrożoną zwolnieniem jest uznawana każda osoba zatrudniona u pracodawcy, który przechodzi procesy adaptacyjne i modernizacyjne Projekt skierowany jest wyłącznie do mieszkańców województwa mazowieckiego.

Przeczytaj także: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Jak zgłosić swój udział w projekcie?

Nabór uczestników projektu następuje na podstawie formularzy rekrutacyjnych. Można je pobrać ze strony internetowej www.wup.mazowsze.pl lub w siedzibie WUP w Warszawie i jego 5 filiach zlokalizowanych w największych miastach województwa mazowieckiego. Dokumenty można złożyć osobiście lub przesłać pocztą/kurierem. Warto pamiętać, że w przypadku nadania dokumentów pocztą lub kurierem decyduje data dostarczenia do siedziby WUP lub jego filii. 

Tylko osoby, których dokumenty zostaną dostarczone do WUP w Warszawie lub jego filii w województwie mazowieckim w terminie do 14 lutego 2011 roku będą mogły wziąć udział w tym etapie rekrutacji. Złożenie formularza po tym terminie powoduje jego odrzucenie.

Na podstawie złożonych formularzy następuje proces selekcji kandydatów. Kandydaci, których formularze zostały pozytywnie ocenione pod względem formalnym zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jej celem jest zbadanie predyspozycji kandydata z zakresu przedsiębiorczości i zdolności do prowadzenia własnego biznesu. Osoby, które przejdą etap rozmów kwalifikacyjnych ostatecznie zostają zakwalifikowane do udziału w projekcie.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny formularza rekrutacyjnego i otrzymaniu zaproszenia do rozmów kwalifikacyjnych powinniśmy się do nich starannie przygotować. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostaniemy ocenieni pod względem naszych predyspozycji do ponoszenia ryzyka, kreatywności, zdolności do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, komunikatywności czy osobistej motywacji do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

A co w zamian?

W ramach projektu można otrzymać szerokie wsparcie szkoleniowo-doradcze oraz pomoc finansową na uruchomienie własnego biznesu. Przewiduje się tutaj m.in:
- szkolenie zawodowe
- dodatki motywacyjne
- podstawowe wsparcie pomostowe
- jednorazową dotację na rozwój przedsiębiorczości
- poradnictwo zawodowe

Polecamy serwis Zakładam firmę

Warto dodać, że możliwość otrzymania jednorazowej dotacji finansowej jest zarezerwowana wyłącznie dla osób, które pomyślnie przejdą przez szkolenie z podstaw przedsiębiorczości i otrzymają stosowne zaświadczenie. Po etapie szkoleniowo-doradczym będą one zobowiązane do złożenia wniosku o przyznanie dotacji, dla którego jednym z załączników jest biznes plan. Tylko najlepiej ocenione wnioski będą miały szanse na przyznanie dotacji. Środki finansowe będą mogły zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:
- zakupem środków trwałych (w tym również środków transportu z wyłączeniem podmiotów prowadzących działalność w zakresie drogowego transportu towarów),
- zakupem oraz pozyskaniem wartości niematerialnych i prawnych,
- zakupem środków obrotowych,
- kosztami prac remontowych i budowlanych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...