Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich
Już wkrótce w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. W ramach tegorocznego naboru wniosków można uzyskać do 100 tyś. złotych dotacji.

Już od 24 sierpnia 2010 roku rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 311 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013). Wsparcie skierowane jest do tych rolników bądź ich domowników, którzy już prowadzą działalność nierolniczą oraz do tych wszystkim, którzy zamierzają taką działalność dopiero rozpocząć na terenach wiejskich.

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku - pomoc przysługuje według kolejności złożenia wniosków o przyznanie pomocy.

Kto może ubiegać się o pomoc?

O pomoc w ramach tegorocznego naboru może ubiegać się rolnik lub jego domownik (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników), lub małżonek tego rolnika, który:

- jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

- jest pełnoletni i nie ukończył 60 roku życia,

- ma miejsce zamieszkania w miejscowości należącej do gminy wiejskiej, lub gminy miejsko-wiejskiej lub miejskiej (z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,

- nie wystąpił o przyznanie lub nie przyznano mu renty strukturalnej w ramach
PROW 2004-2006 lub PROW 2007-2013,

- jest nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników przez okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,
i jeżeli za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego posiadanego przez tego rolnika, przyznano płatność do gruntów rolnych.

Jeżeli w trakcie procesu przyznawania i wypłacania pomocy stwierdzono umyślne złożenie fałszywego oświadczenia taki beneficjent jest automatycznie wykluczany z możliwości przyznania wsparcia w danym i w następnym roku.

Na co można otrzymać pomoc?

Zakres działań, na które można uzyskać wsparcie z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej", jest niezwykle szeroki. Obejmuje on pomoc na świadczenie różnorakich usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, a także dla ludności. Sfinansować można również działalność związaną z prowadzeniem sprzedaży hurtowej lub detalicznej różnych produktów takich jak maszyny i urządzenia rolnicze czy np. perfumy i kosmetyki. Pieniądze z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" można przeznaczyć na inwestycje związane z działalnością turystyczną oraz ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem lub różnego rodzaju przedsięwzięcia w przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, czy w wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Pomocą objęte są działania w zakresie rachunkowości, doradztwa oraz usług informatycznych. Środki z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" mogą być wykorzystane na działalność aktywizującą mieszkańców obszarów wiejskich np. poprzez inwestycje w organizację różnego rodzaju form opieki nad dziećmi.
Wykaz działalności nierolniczych, w zakresie których może być przyznana pomoc w ramach działania "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" znajduje się w załączniku 1 do Poradnika dla beneficjentów. Poradnik dostępny jest na stronie internetowej ARiMR.

Polecamy: serwis Fundusze unijne

Pomoc, którą otrzymuje rolnik w formie refundacji, może wynieść do 100 tys. zł i pokryć do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację zaplanowanego przedsięwzięcia.

Szczegółowe warunki przyznawania pomocy w ramach konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora konkursu, czyli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji http://www.arimr.gov.pl

W ramach projektu nie będzie można starać się o zwrot kosztów poniesionych na np. budowę budynków mieszkalnych, zakup przedmiotów używanych, zakup samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą). Stanowią one tzw. koszty niekwalifikowane, które muszą zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta projektu.

Polecamy: Jak wnioskować o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...