Promowanie działań innowacyjnych – część III

Talento
Firma konsultingowa
rozwiń więcej
Promowanie działań innowacyjnych / inforCMS
W części 2 artykułu przedstawiliśmy działanie PO IG 4.3 Kredyt technologiczny PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSPPO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Działanie daje teoretyczną możliwość wsparcia dla MSP. Teoretyczną gdyż, pomimo że MSP są w grupie, która może ubiegać się o wsparcie, to minimalne progi i założenia inwestycyjne przy projektach możliwych do realizacji w ramach tego działania wykluczają tę grupę firm.

Przyjrzymy się proponowanym typom działań: 

A. Nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym, obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż trzy lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15 proc. oraz spełniające poniższe warunki (łącznie):

  •  wydatki kwalifikowane nie mniejsze niż 160 mln zl oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż 200 osób.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B. Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż sto osób, prowadzące do utworzenia/rozbudowy centrów usług wspólnych lub centrów IT.
C. Nowe inwestycje o wydatkach kwalifikowanych powyżej 2 mln zl, dotyczące rozpoczęcia lub rozwinięcia działalności B + R, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż dziesięć osób personelu B + R, prowadzące do utworzenia lub rozwinięcia działalności centrów badawczo-rozwojowych.

W ramach działania przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. wydatków kwalifikowanych.

Porównaj: Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

PO IG 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną

Zarządzanie własnością intelektualną jest w Polsce wciąż kwestią marginalizowaną. Działanie skierowane jest do sektora MSP i ma zachęcić przedsiębiorców do stosowania ochrony prawnej wytworów intelektualnych. Interesujące dla MSP będzie w szczególności poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej. Nabór w tym poddziałaniu uruchomiono 1 lutego br. i będzie kontynuowany do wyczerpania alokacji na 2010.

W tym czasie możliwe są do realizacji dwa typy projektów:

  • Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika i pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
  •  „Wsparcie na realizację ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

Wydatkami kwalifikującymi w ramach tych działań są m.in.: opłaty urzędowe, opłaty za tłumaczenia czy koszty związane z prowadzeniem postępowania w danej instancji przez zawodowego pełnomocnika. Wartość projektów nie może być niższa niż 2 tys. zł, ani nie może przekroczyć 400 tys. zl. Przy czym procent dofinansowania wynosi od 35 do 70 proc. całości projektu.

PO IG 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

To jedno z najbardziej znanych i najlepiej rozreklamowanych działań PARP-u. Wsparcie w nim mogą uzyskać firmy istniejące na rynku nie dłużej niż rok. Projekt musi zakładać wprowadzenie na rynek i świadczenie przez firmę e-usługi. Kwota kosztów kwalifikowanych to maksymalnie 700.000 PLN, a poziom dofinansowania najprawdopodobniej będzie wynosił 70-80 proc. kosztów kwalifikowanych. Dokładne, zmienione w stosunku do dotychczasowych warunki udzielania wsparcia mają być znane w lipcu br., ponieważ, do końca II kwartału 2010 r. ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące przeprowadzania konkursów PO IG 8.1 i 8.2. Nabór wniosków w działaniu 8.1 potrwa od 29.07 do 30.09. br.

Polecamy: PO IG 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Działanie ma na celu dofinansowanie przedsięwzięć o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Przedsięwzięcie musi obejmować minimum trzy współpracujące firmy z sektora MSP. Podobnie jak w przypadku 8.1., szczegóły naboru będą znane w połowie 2010 r. Intensywność wsparcia będzie wynosiła od 50-85 proc, w zależności od charakteru zakupu i wielkości firmy.

Inwestycje w innowacyjność polskich firm mogą dać efekty, które będą niewspółmiernie wysokie do nakładów. Efekty w wysokie technologie pozwolą polskim przedsiębiorcom na podjęcie konkurencji na rynkach międzynarodowych.

Polecamy serwis Szkolenia

PO IG ma na celu wdrożenie i promocję nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią budowę społeczeństwa opartego na wiedzy i realizację przedsięwzięć o dużym potencjale. Konkurencja w programie jest z reguły duża, a wnioski składane są na wartość wielokrotnie przekraczającą wielkość alokacji w danym konkursie, dlatego niezwykle istotna jest nie tylko ponadprzeciętna idea, ale także starannie opracowany plan realizacji.

W konkursach dotacyjnych „czysty pomysł" nie wystarcza. Przygotowując się do wniosku musimy zaplanować realizację projektu krok po kroku. Określić jego słabe i mocne strony oraz zastanowić się nad wymiernymi efektami, jakie przyniesie. Czasami oprócz doskonałej idei i starannego zaplanowania przyda nam się także odrobina szczęścia - w postaci przychylnego oka osoby oceniającej projekt do naszej koncepcji.

Nabór wniosków planowany jest na październik i listopad 2010r.

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...