Promowanie działań innowacyjnych - część I

Talento
Firma konsultingowa
rozwiń więcej
Promowanie działań innowacyjnych
Głównym problemem polskich przedsiębiorstw jest niski poziom innowacyjności, co z kolei przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy całości kraju. Odpowiedzią na niską innowacyjność polskiej gospodarki miały stanowić środki unijne i promowanie działań innowacyjnych.

Jednak największym bodźcem do podjęcia działań innowacyjnych miał być Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Środki w tym programie zarezerwowano na inwestycje innowacyjne (tzw. projekty twarde), w szczególności dotyczące wysokiej innowacyjności, czyli wprowadzające innowacje na skalę co najmniej krajową, a najlepiej światową.

Należy przy tym pamiętać, że „innowacyjność" w przypadku programów unijnych rozumiana jest szeroko - nie tylko jako wdrażanie nowych technologii czy działalność badawczo-rozwojowa, ale też jako wprowadzanie nowych rozwiązań organizacyjnych, marketingowych czy produktowych. 

Szczególne miejsce w PO IG zarezerwowano dla firm sektora MSP, które w konfrontacji z dużymi firmami często nie mają szans na wykazanie się możliwością realizacji porównywalnej skali inwestycji. Wiąże się to przede wszystkim z ograniczonymi środkami finansowymi, którymi dysponują MSP i skalą działania (efekty, jakie projekt przyniesie i jego późniejsze oddziaływanie są często proporcjonalne do wielkości firmy). W PO IG preferencja firm MSP polega nie tylko na ustaleniu dla nich wyższych, niż dla dużych firm, progów procentowych wsparcia, ale przede wszystkim na wyodrębnianiu konkursów (lub naborów), z których nie mogą korzystać duże przedsiębiorstwa.

Porównaj: Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

PO IG 1.4-4.1 Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe

Polscy przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości, czy warto inwestować w innowacje, zwłaszcza te z sektora B + R. Działanie PO IG 1.4-4.1 ma zachęcić do inwestowania w prowadzenie badań, w szczególności do intensyfikacji współpracy między nauką a biznesem. 

Konstrukcja tego działania opierała się na jednym wniosku, który składany był na obydwa działania jednocześnie, czyli każdy projekt złożony był z dwóch części: badawczej (przeprowadzenia badań przemysłowych lub prac rozwojowych), a następnie wdrożenia ich wyniku.

Zobacz także: Szkolenia

Tak było do 2010 r. Obecnie planowane jest przeprowadzenie w terminie 1-30 października br. tylko naboru na pierwszą część - realizację prac badawczych. Co z możliwością dofinansowania wdrożenia rezultatów? O tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jako instytucja prowadząca konkursy w ramach tego działania, nic nie wspomina. Przez rozdzielenie tych dwóch części, działanie stało się dla wielu firm dużo mniej atrakcyjne, przede wszystkim dlatego, że pracując nad nowym produktem lub technologią przedsiębiorcy myślą o zyskach płynących z wdrożenia technologii lub wprowadzenia produktu na rynek, a nie o samym przeprowadzeniu prac badawczych, które mogą zakończyć się niepowodzeniem.

W planowanym naborze będzie można składać projekty badawcze, obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne prowadzone przez przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi (szkołami wyższymi, jednostkami B + R, itp.), aż do momentu stworzenia prototypu. Progi dofinansowania zależą od tego, czy prowadzone przez firmę prace mają charakter badań rozwojowych - wynoszą odpowiednio: 70 proc. dla mikro lub małych firm i 60 proc. dla średnich przedsiębiorstw. Jeśli prace mają charakter badań przemysłowych, progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 45 proc. dla mikro lub małego przedsiębiorcy i 35 proc. dla średniego. Warto dodać, że w wielu przypadkach nie można ustalić wyraźnej granicy pomiędzy pracami rozwojowymi a badaniami przemysłowymi.

PO IG 3.3 Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP 

Działanie przewiduje możliwość uzyskania 50 proc. kosztów kwalifikowanych na różnego rodzaju usługi doradcze dla firm, niezależnie od ich wielkości. Preferowane są projekty przewidujące dofinansowanie na usługi doradcze o charakterze innowacyjnym. W szczególności projekty powinny zakładać zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub zakup usług doradczych i analiz w celu wprowadzenia zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych o charakterze innowacyjnym w działalności przedsiębiorcy. Nabór rozpoczął się 8 lutego br. i trwa do chwili obecnej. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, do momentu wyczerpania alokacji na 2010 lub do końca br.

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...