Wsparcia z UE na wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Działanie 4.2 POIG
Ubiegając się o środki z UE na wsparcie swojego przedsiębiorstwa należy pamiętać, iż dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod kątem kryteriów obowiązkowych oraz dodatkowych. Większa liczba punktów przyznana podczas oceny kryteriów dodatkowych zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia.

Przypomnijmy – w ramach działania 4.2 przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie z UE na opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego, obejmujące zakup usług szkoleniowych w zakresie wdrażania nowych produktów wzorniczych oraz doradczych związanych z opracowaniem dokumentacji projektu, w tym dokumentacji techniczno – technologicznej i konstrukcyjnej. 

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej w wersji papierowej i elektronicznej do PARP jest ona poddawana ocenie formalnej i merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania kryteriów obligatoryjnych oraz fakultatywnych. Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych jest on przekazywany do oceny fakultatywnej. Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi otrzymać na etapie oceny fakultatywnej co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Zatem spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej potencjalnie zwiększa szanse na otrzymanie wsparcia, np. w sytuacji wyczerpania środków w ramach działania. W takim przypadku wsparcie zostanie udzielone przedsiębiorcom, których projekty otrzymały największą ilość punktów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących wzornictwa

W ramach 7 kryteriów fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. 

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium wnioskodawca powinien udowodnić że istnieje zapotrzebowanie na dany wyrób/usługę będącą rezultatem projektu na rynku międzynarodowym. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznawane na podstawie deklaracji wnioskodawcy we wniosku o dofinansowanie, że udział przychodów ze sprzedaży poza obszar Polski nowego wyrobu/usługi/technologii będzie stanowił co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży wyrobu/usługi/technologii w ogóle. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu.

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Wdrożenie wzoru użytkowego

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane, jeżeli wnioskodawca zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie, że opracuje i wdroży nowy wzór użytkowy. Waga tego kryterium wynosi15 punktów.

Warto pamiętać, że punkty w ramach tego kryterium nie zostaną przyznane w sytuacji, gdy realizowany projekt dotyczy opracowania i wdrożenia wyłącznie wzoru przemysłowego.

Przeczytaj również: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Zgłoszenie wzoru użytkowego do ochrony własności przemysłowej

Dodatkowe punkty przyznawane są w sytuacji, gdy wnioskodawca opracuje wzór użytkowy a następnie dokona jego zgłoszenia w celu ochrony praw własności przemysłowej. Aby punkty zostały przyznane musi to nastąpić do momentu zakończenia realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Struktura złożona lub linia wzornicza

Dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają opracowanie wzoru przy zastosowaniu co najmniej 3 różnych technologii (struktura złożona) albo będzie obejmował rodzinę produktów opartą o ten sam projekt (linia wzornicza). Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

Zapoznaj się z serwisem: Zakładam firmę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...