Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych
Żeby przygotować odpowiedni projekt, trzeba mieć przemyślany pomysł na jego przedsięwzięcie. Sama koncepcja i chęć pozyskania środków unijnych nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Stąd pierwszym etapem procedury pozyskiwania środków unijnych jest opracowanie projektu przedsięwzięcia – dzięki temu przygotowany projekt będzie spójny z celami strategicznymi przedsiębiorstwa i jednocześnie spełni wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Opracowanie projektu przedsięwzięcia obejmuje pięć faz. Pierwszą fazą procesu opracowania projektu przedsięwzięcia jest wnikliwa diagnoza stanu i celów strategicznych przedsiębiorstwa. W tej fazie istotną rolę odgrywa zdefiniowanie statusu danej organizacji, zgodnego z precyzyjną definicją mikro-, małego i średniego przedsiębiorstwa, zawartą w rozporządzeniu unijnym, a także inne aspekty kwalifikowalności wnioskodawcy (np. ze względu na miejsce siedziby firmy), kwalifikowalności terytorialnej inwestycji lub rodzaju projektu, przewidzianego do wsparcia w ramach danego naboru projektów.

W tej fazie należy zwrócić szczególną uwagę na orientację strategiczną i jej elementy składowe:

  • charakterystykę orientacji strategicznej obejmującą: poszukiwanie właściwych inwestycji, zrozumienie zmian w otoczeniu, rozwój umiejętności zapewniających przewagę konkurencyjną;
  • znaczenie i użyteczność strategii, która winna być ukierunkowana na osiąganie i utrzymanie optymalnej pozycji konkurencyjnej;
  • opracowanie strategii obejmującej: formułowanie ogólnych celów projektu (wizja), wybór projektu, opracowanie konkurencyjnej kombinacji celów, planowanie, sprawdzanie i dostosowanie strategii podczas jej realizacji i funkcjonowania projektu.

Istotną rolę w tej fazie odgrywa przeprowadzenie analizy SWOT, czyli mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa. Powinna być ona wsparta szeroką gamą pomysłów tworzących długoterminową strategię rozwoju firmy.

Zapoznaj się koniecznie Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

W drugiej fazie procesu przedsiębiorca winien przygotować wstępny opis projektu przedsięwzięcia. Dokładnie nazywa się tu problem który chce się rozwiązać dzięki wsparciu unijnemu oraz wstępnie określa wysokość niezbędnych środków. Pozwala to na określenie możliwości uzyskania wsparcia z środków unijnych.

Określenie możliwości uzyskania wsparcia środków unijnych oraz zasad udzielania pomocy i refundacji poniesionych kosztów to trzecia faza przygotowania projektu przedsięwzięcia. Głównym źródłem pozyskania kapitału potrzebnego do prefinansowania projektów oraz finansowania wkładu własnego beneficjentów są banki. Kredyty pomostowe udzielane do momentu refinansowania i kredyty inwestycyjne, umożliwiające finansowanie wkładu własnego mają – z punktu widzenia pozyskiwania środków unijnych – największe znaczenie spośród produktów oferowanych przez banki.

W czwartej fazie omawianego procesu należy dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, a następnie dokonać wyboru osi priorytetowej i działania. Trudność tej fazy polega na weryfikacji zgodności celów programu, działania lub nawet poddziałania ze sformułowanymi celami projektu przedsięwzięcia. Ten przedsiębiorca, który wcześniej dokona wspomnianej weryfikacji, łatwiej dopasuje planowaną inwestycję do odpowiadających źródeł wsparcia. Bez tej wiedzy przedsiębiorca naraża się na ryzyko wyboru niewłaściwego programu operacyjnego dla sfinansowania planowanej inwestycji.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych, uszczegółowień opisów priorytetów, kryteriów dostępu, wytycznych dotyczących zasadności wydatków, pomocy publicznej, oceny oddziaływania na środowisko, opisów kryteriów oceny formalnej i merytorycznej i wreszcie regulaminów konkretnych naborów wniosków oraz instrukcji wypełniania dokumentów aplikacyjnych.

Ostatnią fazą tego procesu jest wybór strategii finansowania projektu, adekwatnej do potrzeb przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że wypłata środków unijnych następuje w formie refundacji części kosztów już poniesionych w ramach inwestycji. Koszty związane z inwestycją mogą być poniesione, w zależności od programu operacyjnego, już po złożeniu aplikacji wniosku o dofinansowanie, po jego wstępnej weryfikacji lub dopiero po podpisaniu umowy dofinansowania z właściwą instytucją. Oznacza to, że przedsiębiorca ubiegający się o pozyskanie środków unijnych powinien w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji. Promesa kredytowa lub umowa kredytu przedłożona przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych wskazuje instytucji rozpatrującej wniosek, że przedsiębiorca ma zapewnione finansowanie projektu inwestycyjnego.

Fragment pochodzi z książki „Pozyskiwanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Podejście procesowe” Elżbiety Weiss (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...