Montaż finansowy projektu

Montaż finansowy projektu
Wsparcie, o które wnioskuje przedsiębiorstwo, jest traktowane jako pomoc publiczna. Zakończenie wyliczeń związanych z pomocą publiczną umożliwia przygotowanie montażu finansowego projektu.

Obejmuje on wyliczenie:

  • kosztów ogółem,
  • kosztów kwalifikowanych,
  • wnioskowanej dotacji i wysokości wkładu własnego,
  • poziomu dofinansowania ze środków UE i budżetu państwa.

Obliczenie poszczególnych pozycji realizowane jest dla lat kalendarzowych, chociaż w niektórych wnioskach o dofinansowanie wymaga się obliczenia montażu finansowego także dla kwartałów. 

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Wysokość kosztów kwalifikowanych wynika z przygotowanego przez wnioskodawcę kosztorysu. W kosztach kwalifikowanych zawiera się wnioskowana dotacja, której poziom jest obliczany stosownie do intensywności pomocy publicznej, oraz wkład własny beneficjenta. Obliczenie poziomu dofinansowania z funduszu strukturalnego w dotacji kończy proces montażu finansowego. Informacje o poszczególnych wartościach procentowych znajdują się w Szczegółowym Opisie Priorytetów oraz w dokumentacji konkursowej. Dokonane obliczenia należy umieścić w odpowiednich polach generatora wniosku o dofinansowanie projektu.

Pojęcie pomocy publicznej i ścisła kontrola zasad jej udzielania przez Komisję Europejską pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu jednakowych reguł konkurowania na jednolitym rynku europejskim dla przedsiębiorstw pochodzących z różnych krajów członkowskich UE.

Wydruk i złożenie wniosku

Zwieńczeniem prac jest walidacja przygotowanego w generatorze wniosku o dofinansowanie projektu, a następnie wydruk wersji końcowej. Wydrukowany wniosek o dofinansowanie projektu oznaczony jest ciągiem znaków, tak zwaną sumą kontrolną. Należy pamiętać, że jakakolwiek zmiana zawartości wniosku (nawet wstawienie spacji) automatycznie zmienia sumę kontrolną, zatem w przypadku drobnych korekt należy od nowa wydrukować całość dokumentacji.

Polecamy: Zasady przygotowania wniosku

Przygotowany w programie dokument jest drukowany w wersji PDF oraz w niektórych przypadkach zapisywany jako dodatkowy plik. Po zakończeniu prac związanych z wydrukiem wniosku należy raz jeszcze przeczytać wymogi w zakresie przygotowania wniosku, w których opisano szczegółowo zasady podpisywania dokumentów, liczbę egzemplarzy wniosku, którą należy złożyć do instytucji wdrażającej, wymagane załączniki, zasady potwierdzania za zgodność z oryginałem oraz zasady zapakowania wniosku. Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów do instytucji wdrażającej. Od tego momentu rozpoczyna się proces oceny wniosku przez instytucję wdrażającą.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...