Zmiana projektu nie oznacza utraty dotacji

Michał Becla
rozwiń więcej
inforCMS
Wśród przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy UE często można usłyszeć opinię, iż niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie oznacza jego utratę. Na szczęście nie zawsze tak jest.


Beneficjent zobowiązuje się do realizacji projektu zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie. W przypadku zmian w zakresie projektu objętym umową, należy o tym powiadomić instytucję wdrażającą nie później niż w ciągu 14 dni od momentu ich zaistnienia. Należy pamiętać, że wiele modyfikacji w projekcie wymaga zaakceptowania w formie aneksu do umowy. Ponadto nie wszystkie zmiany mogą zostać uznane przez instytucję wdrażającą.


Harmonogram projektu


W przypadku planowania zmian harmonogramu projektu po podpisaniu umowy, niezbędne jest uprzednie zgłoszenie tego faktu, wraz z uzasadnieniem do instytucji wdrażającej. Jedynie pisemnie udzielona zgoda wyrażona w formie aneksu do umowy pozwala beneficjentowi skrócić lub wydłużyć termin realizacji projektu. Umowa wyznacza termin złożenia ostatniego wniosku o płatność, jednakże termin ten nie może przekroczyć dnia 31 października 2008 r. W wyjątkowej sytuacji, w okresie pomiędzy datą złożenia wniosku a datą podpisania umowy, możliwe jest wprowadzenie w projekcie jedynie takich zmian, które nie powodowałyby konieczności podpisywania aneksu do umowy.


Zakres rzeczowy


W przypadku zmian rzeczowych należy przeanalizować, jaki wpływ zmiana będzie miała na zachowanie celów projektu. Umowa określa, że: „zmiany zakresu rzeczowego Projektu lub modyfikacje..., prowadzące do zmiany celu Projektu są niedopuszczalne i stanowią podstawę do rozwiązania Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia”. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki, z dnia 27 sierpnia 2004 r. w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach SPO WKP w ciągu pięciu lat od zakończenia projektu nie mogą nastąpić modyfikacje projektu, które mogłyby „wpływać na jego charakter lub warunki jego wykonania...”


Istnieje jednak jeden rodzaj zmian, który jest dopuszczalny i nie wymaga podpisywania aneksu do umowy. Dotyczy on poziomu rzeczywiście poniesionych kosztów kwalifikowanych na poszczególne kategorie wydatków w budżecie. Zakres tych zmian precyzuje artykuł umowy, który stanowi, że „w trakcie realizacji Projektu możliwe są przesunięcia pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków kwalifikowanych, ..., do 15 proc. kwoty wydatku, z którego następuje przesunięcie, bez względu na poziom wzrostu wydatku, do którego następuje przesunięcie”. Proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów kwalifikowanych zmniejsza się wartość dofinansowania. Jeżeli natomiast w ciągu realizacji projektu poniesione koszty kwalifikowane będą większe niż deklarowane we wniosku o dofinansowanie, wartość dofinansowania nie zwiększy się.


Wskaźnik realizacji


Zmiana w zakresie wskaźnika realizacji projektu także jest możliwa, jednak akceptacja zależy od przyczyn wystąpienia zmiany. Należy jednak pamiętać, że jeśli firma otrzymała dofinansowanie i przedstawiła we wniosku wskaźniki powiązane z kryteriami merytorycznymi oceny projektów, np. liczbę nowych miejsc pracy, to taki zadeklarowany wskaźnik miał bezpośredni wpływ na fakt uzyskania dotacji i musi zostać osiągnięty. W przypadku gdy jednym ze wskaźników był np. pozytywny wpływ na ochronę środowiska (np. zmniejszenie energochłonności), a przedsiębiorca nie osiągnął tego celu, to należy sprawdzić, czy firma uzyskałaby dofinansowanie bez przedstawienia tego wskaźnika we wniosku. Być może nieosiągnięcie wskaźnika ekologicznego wynika z winy dostawcy, który zapewniał, że urządzenie osiągnie określone parametry, a faktycznie tak się nie stało. W takim przypadku należy dokładnie opisać zdarzenie, dowodząc, iż beneficjent nie mógł takiej sytuacji przewidzieć.


Forma organizacyjnoprawna


Często w trakcie realizacji projektu firma ulega przekształceniom, np. spółka cywilna zmienia formę na spółkę z o.o. W sytuacji takiej zmiany należy także zadbać o poinformowanie instytucji wdrażającej. Brak dochowania tego wymogu może stanowić podstawę do rozwiązania umowy

MICHAŁ BECLA

konsultant w biurze PNO Consultants w Krakowie

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...