Zanim przedsiębiorca dostanie wsparcie, musi wykazać źródła finansowania

Mariusz Nowak
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych realizowanego przez siebie projektu, powinien wykazać, że posiada źródła jego finansowania. Właściciele firm wskazują najczęściej kredyt bankowy.


W przypadku finansowania inwestycji dotowanych, bank nie tylko udziela kredytu, czyli finansuje inwestycje. Bank, wystawiając promesę kredytową lub zawierając umowę kredytu, potwierdza również, że przedsiębiorca ma zapewnione środki na realizację inwestycji posiadającej uzasadnienie ekonomiczne. Jest to wyraźny sygnał dla instytucji oceniającej, która bierze pod uwagą takie zapewnienie ze strony banku przy ocenie finansowej przedsięwzięcia.


Zanim bank sfinansuje przedsięwzięcie, musi dokonać kompleksowej analizy planowanej inwestycji. Musi bowiem ocenić ryzyko związane z finansowaniem danej inwestycji, ryzyko związane z branżą, w jakiej działa przedsiębiorca. Analiza musi wykazać, że przedsiębiorca będzie w stanie na bieżąco regulować zobowiązania wynikające z udzielonego kredytu, a inwestycja jest rentowna i ma realne szanse powodzenia.


Trafna analiza pozwala na weryfikację założeń dotyczących szacowanych przychodów oraz kosztów wdrażania inwestycji. Ma też odpowiedzieć na szereg innych pytań (np. o udział w rynku, przyjętą politykę promocyjną i cenową).


Analizowana jest także sytuacja ekonomiczno-finansowa kredytobiorcy. Jednak w tym przypadku jest ona rozszerzona o ocenę przyjętych założeń zawartych w biznesplanie.


Po ocenie takich elementów jak: rentowność, płynność, wielkość zadłużenia, sprawność gospodarowania, bank musi potwierdzić, że kredytobiorca jest w stanie przeprowadzić inwestycję skutecznie i z powodzeniem.


Równoległe z analizą przedsięwzięcia inwestycyjnego przedsiębiorca oraz bank ustalają szczegółowe warunki, na jakich będzie funkcjonowała transakcja. Dotyczy to zwłaszcza elementów, które są negocjowane w momencie konstruowania produktu kredytowego. Przykładem może być poziom wkładu własnego wnoszonego przez kredytobiorcę. Dla banku wniesienie wkładu własnego jest jednym z elementów potwierdzających zaangażowanie przedsiębiorcy w realizację inwestycji.


Okres kredytowania to kolejny z warunków funkcjonowania kredytu, który można negocjować. Podczas analizy często okazuje się, że udzielenie kredytu na maksymalny okres nie jest dla konkretnej inwestycji wskazane. Nie wynika to z niechęci banku czy też braku jego elastyczności, ale z rzetelności w ocenie inwestycji. Z reguły, jeśli bank przedstawi swoje argumenty, udaje się znaleźć porozumienie i transakcja jest zawierana.


Zabezpieczenie kredytu to często newralgiczny moment negocjacji warunków funkcjonowania kredytu. Trzeba pamiętać, że celem banku nie jest gromadzenie zabezpieczeń (zabezpieczenia stanowią natomiast element ograniczający ryzyko banku). Zwykle zabezpieczeniem transakcji jest sam przedmiot inwestycji. W przypadku kredytów pod dotacje jako zabezpieczenie wykorzystywana jest cesja praw z dotacji. Nie jest to jednak obligatoryjny element i bank często od niego odstępuje.


Są jednak przypadki, kiedy bank musi odmówić finansowania. Dotyczy to sytuacji, kiedy planowana inwestycja przerasta możliwości firmy lub sytuacja finansowa nie pozwala na udzielenie kredytu. Elementem, który często decyduje o wyborze banku finansującego inwestycje, są warunki cenowe funkcjonowania transakcji. Z uwagi na coraz większą konkurencję, obserwuje się systematyczny spadek ceny kredytu oraz zmniejszające się pole na prowadzenie negocjacji cenowych. Dlatego o wyborze banku zaczynają decydować dodatkowe elementy (np. doradztwo dotyczące pozyskiwania dotacji lub metod zabezpieczania się przed niekorzystnymi zmianami poziomu stóp procentowych w okresie kredytowania).


MARIUSZ NOWAK

Fortis Bank Polska

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...