Konkursowa procedura wyboru projektów

W latach 2007-2013 środki z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności będą przyznawane przedsiębiorcom w kilku trybach. Najbardziej powszechny będzie tryb konkursowy.


Poza nim projekty wyłaniane będą również w trybach pozakonkursowych, ustalonych dla projektów indywidualnych czy systemowych.


Przedsiębiorców planujących m.in. nowe inwestycje, które mogłyby otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), obowiązywać będzie najczęściej procedura konkursowa. Przewiduje się dwa typy konkursów: zamknięte (nabór w określonych datach, np. Działanie 4.4. PO IG)) oraz otwarte (nabór prowadzony w sposób ciągły, do wyczerpania środków lub daty ustalonej przez instytucję ogłaszającą konkurs np. Działanie 4.5. PO IG). W trybie konkursowym ubiegający się o wsparcie wniosek zostanie poddany ocenie formalnej oraz merytorycznej. Ważnym aspektem procedury konkursowej, wprowadzonym przepisami wspólnotowymi, jest etap, na którym dokonuje się wstępnej oceny kwalifikowalności zarówno podmiotu, jak też planowanego przedsięwzięcia do wybranego działania. Na tym etapie potwierdzone zostanie czy pomoc UE stanowiła będzie zachętę do podejmowania inwestycji, które w przeciwnym razie nie zostałyby zrealizowane na danym obszarze.


Pomoc może zatem zostać udzielona wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca przed rozpoczęciem projektu złożył wniosek o jej przyznanie, a instytucja wdrażająca potwierdziła na piśmie, że projekt, z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku, zasadniczo kwalifikuje się do pomocy.
W przypadku pomocy podlegającej obowiązkowi indywidualnego zgłoszenia i zatwierdzenia przez Komisję, potwierdzenie faktu kwalifikowania się do pomocy musi zostać uzależnione od decyzji Komisji zatwierdzającej pomoc.


Ocena spełnienia efektu zachęty będzie najprawdopodobniej elementem oceny formalnej. Szczegółowe zasady trybu konkursowego dla poszczególnych instrumentów wsparcia są aktualnie opracowywane, jednakże wiadomo, że etap ten będzie obowiązywał przede wszystkim w odniesieniu do pomocy na nowe inwestycje. W innych przypadkach będzie dla przedsiębiorców opcjonalny.


W przypadku projektów miękkich w zakresie rozwoju zasobów ludzkich realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) procedura konkursowa nie przewiduje etapu preselekcji. Projekty szkoleniowo-doradcze będą wybierane w oparciu o kryteria dostępu, strategiczne oraz merytoryczne. W rezultacie obowiązywać będzie uproszczony schemat aplikowania, polegający m.in. na tym, że na etapie konkursu wnioskodawca będzie składał jedynie podstawową dokumentację aplikacyjną (np. wniosek o dofinansowanie, zadaniowy budżet projektu, szczegółowy budżet, harmonogram realizacji projektu itp.), natomiast pozostałe dokumenty wymagane będą dopiero w momencie podpisania umowy o dofinansowanie. Szczegółowy zakres dokumentacji aplikacyjnej oraz określenie kryteriów dostępu czy też kryteriów strategicznych dla wnioskodawców będzie przedstawione w wytycznych, w momencie ogłoszenia konkursu.


Warto dodać, że do decyzji instytucji organizującej konkurs pozostawiono umożliwienie przedsiębiorcom uzupełniania wniosków na etapie oceny formalnej i merytorycznej. Wnioskodawca będzie miał także prawo odwołania się od decyzji odmownej w sprawie przyznania wsparcia. O takiej ścieżce przedsiębiorca powinien zostać poinformowany. Od decyzji instytucji organizującej konkurs można się odwołać dodatkowo do ministra rozwoju regionalnego.


Bogusława Mazurek

starszy konsultant w zespole doradztwa podatkowego, Accreo Taxand

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...