Niefortunne gesty

Marzena Czarnowska
rozwiń więcej
Ten sam gest może zostać różnie odebrany przez obcokrajowców.
Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów służbowych jest nieodłącznym elementem pracy każdego człowieka biznesu. Kontakty te są zawierane nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Jeśli partnerzy biznesowi pochodzą z tego samego kręgu kulturowego zadanie jest o wiele prostsze. Sprawa komplikuje się, gdy trzeba nawiązać kontakty służbowe z osobami reprezentującymi odmienną mentalność, religię, kulturę. By odnieść sukces w biznesie trzeba być przygotowanym i na takie spotkania. Jeden fałszywy ruch, brak zrozumienia i poszanowania dla obyczajów odmiennej kultury, nieopatrzny gest ręką mogą przekreślić dotychczasowe starania i negocjacje. Trzeba pamiętać, że kontakty w sprawach służbowych przybierają różną formę: może to być lunch, obiad, przyjęcie. Już sam fakt spotkania z ważnym klientem może budzić obawy i lęki. Dodatkowym źródłem stresu może okazać się nieznajomość obyczajów obcej kultury. Czasem to, co nam wydaje się oczywistym i przyjaznym gestem, wzbudza bardzo negatywną i wręcz wrogą reakcję rozmówcy, który odmiennie odczytał znaczenie gestu. Oto krótka lista gestów, których wykonanie może postawić pokazującego w kłopotliwej sytuacji. 

OK.

Znak pokazywany za pomocą kółeczka utworzonego przez kciuk i palec wskazujący. W Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów jest to całkiem pozytywny gest oznaczający: „jest dobrze, super, w porządku”. W krajach takich jak: Niemcy, Grecja, Hiszpania, Turcja i Brazylia jest to gest bardzo obraźliwy.

Zobacz: Jakie są podstawowe zasady prowadzenia rozmów telefonicznych?

Kciuk uniesiony do góry

Dla Niemców, Austriaków czy Francuzów nie niesie ze sobą żadnej treści poza symbolem liczby 1. Na Bliskim Wschodzie, w Australii i na południu Europy lepiej się nim nie posługiwać, by nie obrazić tamtejszych mieszkańców jednym z największych „niemych” wulgaryzmów. Dla nas z kolei gest ten oznacza pomyślność, szczęśliwe zakończenie sprawy, sukces.

Wiktoria

W zależności od tego czy nasz rozmówca (szczególnie Brytyjczyk) zobaczy wnętrze czy grzbiet naszej dłoni inaczej zrozumie sens tego gestu. W pierwszym przypadku – wnętrze skierowane do rozmówcy – gest ma wydźwięk pozytywny, oznacza zwycięstwo. Jeśli zaś pokażemy rozmówcy grzbiet dłoni, może on odebrać to jako obelgę – w ten sposób Francuzi w czasie wojny stuletniej grozili brytyjskim łucznikom, gest ten oznaczał wówczas: „obetniemy wam dwa palce, których używacie przy zakładaniu strzał”.

Uspokajające dłonie o rozstawionych palcach

W naszym kręgu kulturowym, gdy ktoś pod wpływem emocji zaczyna nas atakować, biegnie w naszą stronę wzburzony lub za bardzo pochyla się w naszą stronę krzycząc coraz głośniej, próbujemy go uspokoić i zachować bezpieczny dystans poprzez wyciągnięte przed siebie dłonie z rozstawionymi palcami. W Grecji gest ten zamiast uspokoić, z pewnością jeszcze bardziej rozjuszy rozmówce, który odczyta go jako jedną z najdosadniejszych greckich obelg.

Gest przywołania

Wykonywany jest palcem wskazującym, osobie znajdującej się w pobliżu mówi: „podejdź bliżej”. Stosowany jest raczej w stosunku do osób bliskich. Jednak czy zawsze i wszędzie oznacza to samo? W Azji Wschodniej gest ten służy do przywoływaniu psów, z kolei w Indonezji, Ameryce Południowej i Australii gest ten stosuje się w odniesieniu do prostytutek, które odczytują go jako chęć skorzystania z ich usług.

Gestykulacja w czasie rozmowy

Szczególnie w Singapurze zadbaj o gestykulację. Pamiętaj, że wskazywanie jednym lub dwoma palcami zamiast całą dłonią jest niegrzeczne.

Nie tylko dłonie

W krajach arabskich, Hongkongu, Singapurze i Indiach należy zwrócić szczególną uwagę również na stopy, szczególnie siedząc należy zadbać, by stopy były oparte o podłogę, a nie uniesione podeszwami w stronę rozmówcy.

Zobacz serwis: Kontakty z klientami

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...