Czym jest system Business to Business?

Czym jest system Business to Business? / Fot. Fotolia / Fotolia
Business to Business, czyli tzw. B2B stanowi relację występującą między firmami, nazywany też często po prostu e – biznesem. Obecnie prężnie rozwijające się sieci informacyjne pozwalają na tworzenie szerszych relacji. Na czym dokładnie polega system B2B?

Na rynku istnieje wiele bardziej lub mniej precyzyjnych definicji pojęcia Business-to-Business  (B2B). „B2B (ang. Business to Business) to nazwa relacji występujących pomiędzy firmami". Krótko mówiąc jest to zespół relacji pomiędzy:

  • firmą a innymi firmami - pośrednikami
  • dostawcami
  • dystrybutorami
  • punktami sprzedaży i świadczenia usług
  • oraz innymi partnerami biznesowymi.

W relacjach B2B istotną rolę odgrywają elektroniczne systemy teleinformatyczne usprawniające transakcje biznesowe w układzie dostawcy-odbiorcy, czy producenci-dystrybutorzy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rynki B2B

Wymiana handlowa pomiędzy uczestnikami w modelu B2B odbywa się głównie na dwa sposoby, poprzez:

  • rynek wertykalny (pionowy) - jest to wymiana handlowa w obrębie jednego sektora, bądź branży,
  • rynek horyzontalny (poziomy) - są to transakcje handlowe pomiędzy firmami z różnych branż.

Sposób organizacji wymiany handlowej w relacjach B2B

Wyróżnić możemy dwa modele wymiany handlowej realizowanej w ramach B2B:

  • aukcyjno - przetargowy - w tym wypadku zastosowanie ma elektroniczne narzędzie negocjacji handlowych. Dochodzi tutaj do porównania cen oferowanych przez różnych dostawców za podobny towar i możliwości wyboru najkorzystniejszej oferty poprzez zastosowanie narzędzi aukcyjnych,
  • eProcurement - inaczej zwany elektronicznym systemem obsługi zaopatrzenia (system katalogowy). W tym wypadku chodzi o sposób organizacji procesu zaopatrzenia, od momentu otrzymania zlecenia przez dostawcę, aż do realizacji płatności przez odbiorcę. W ramach tej wymiany platformą B2B są katalogi elektroniczne i systemy informatyczne obsługujące zakupy.

W Internecie, platformy B2B pojawiają się głównie w postaci:

  • giełd towarowych
  • wortali branżowych
  • witryn aukcyjnych
  • oraz witryn handlowych.

Głównymi procesami zachodzącymi w relacjach B2B pomiędzy firmami są:

  • ofertowanie
  • realizacja zamówień
  • serwisowanie
  • zaopatrzenie
  • magazynowanie
  • płatności

Rozwiązania teleinformatyczne w postaci platformy Internetowej, bądź dedykowanych aplikacji umożliwiają realizację tych procesów w formie elektronicznej dzięki integracji baz danych firmy A z systemem magazynowym, sprzedaży i płatności oraz produkcji firmy B.

Zobacz również: Czy sanepid może kontrolować e-sklepy?

Funkcjonalność systemu B2B może zapewnić elektroniczny obieg dokumentów handlowych, takich jak:

  • faktury
  • zamówienia
  • zgłoszenia serwisowe
  • potwierdzenie dostępności towaru

pomiędzy firmami uczestniczącymi w wymianie B2B. Elektroniczny obieg tych dokumentów polega na automatyzacji procesów biznesowych; np. zamówienie na towar jest automatycznie przyjmowane do realizacji i uruchamia proces wystawienia i wysłania faktury zamawiającemu. Częstymi narzędziami wspierającymi te procesy są:

  • extranet - zdalny, bezpieczny dostęp do sieci jednego przedsiębiorstwa dla innych przedsiębiorstw i ich systemów informatycznych
  • elektroniczne giełdy towarowe.

Przykładem na współpracę firm w ramach jednej branży (układ wertykalny) są:

  • Warszawska Giełda Towarowa
  • Giełda Tworzyw.

Zobacz: Podatki dochodowe a bitcoin

Źródło: www.web.gov.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...