Czy Cloud Computing nadaje sie do małej firmy?

Wiktor Sarota
InFakt
rozwiń więcej
Czy Cloud Computing nadaje sie do małej firmy?
Rozwiązania oparte na modelu SaaS (Software-as-a-Service) dostarczają oprogramowanie jako usługi. Ekspert opisuje jakie mają wady i zalety tego typu aplikacje.

Aplikacje tego typu pozwalają przedsiębiorcy na dostęp do danych, sprawdzenie poczty e-mail, wystawienie faktury czy księgowanie dokumentów w dowolnym miejscu posiadającym dostęp do Internetu. Wystarczy do tego komputer, laptop, a wielu wypadkach po prostu telefon komórkowy.

Cloud Computing jest alternatywą do tradycyjnego podejścia do IT, które opiera się na konieczności posiadania przez firmy własnej infrastruktury informatycznej oraz posiadania licencjonowanych programów, przypisanych do komputera. Stanowi to pewne ograniczenie dla firm, których nie stać na zakup specjalistycznego oprogramowania.

W modelu tym dostępne są takie aplikacje jak poczta e-mail, aplikacje księgowe, systemy sprzedaży i inne. Kosztem jaki trzeba ponieść jest opłata abonamentowa – nie ma potrzeby instalowania płatnych aktualizacji czy zakupu nowych wersji oprogramowania.

Polecamy: Jaką drukarkę wybrać do biura?

Dzięki możliwości zalogowania się do systemu z dowolnego miejsca, nawet mała firma staje się konkurencyjna. Dzięki elastycznemu dostępowi do danych firmowych wszyscy pracownicy mogą wymieniać się informacjami i pracować wspólnie nad jednym projektem. Na konkurencyjność firmy wpływ ma także redukcja ponoszonych kosztów. Przyglądając się tylko procesowi wystawiania faktur i ich dystrybucji można wskazać przynajmniej kilka możliwości oszczędności wynikających z używania aplikacji w modelu SaaS.

W firmach praca z fakturami wygląda następująco: dokument jest wystawiany w programie do księgowania, następnie drukowany, potem wysyłany pocztą, a następnie u kontrahenta następuje proces odwrotny – wpisanie danych z dokumentu papierowego do komputera w celu wykonania przelewu. Generuje to nie tylko koszty, ale przede wszystkim konsumuje czas przedsiębiorcy, który mógłby zostać poświęcony na nawiązywanie nowych kontaktów handlowych czy rozwijanie firmy.

Wykorzystując nowoczesne narzędzia cały ten proces można sprowadzić do wysłania jednej wiadomości e-mail. Aplikacje takie pozwalają w łatwy i szybki sposób odbierać i zarządzać fakturami oraz monitorować koszty i płatności. Dzięki automatyzacji całego procesu wyeliminowane zostaje ręczne przepisywanie danych, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu przedsiębiorcy, a tym samym wpływa na zwiększenie konkurencyjności firmy.

Dodatkową zaleta przechowywania danych w „chmurze” jest ich bezpieczeństwo oraz gwarancja, że w przypadku kradzieży komputera, awarii serwera czy klęski żywiołowej, nasze dane pozostaną bezpieczne.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Czytaj więcej o Cloud computing

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...