Komunikat reklamowy – jak dokładnie wybrać odbiorcę?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
W odróżnieniu do tradycyjnego Internetu, jego mobilny odpowiednik pozwala nam na bardzo dokładne lokalizowanie odbiorców reklamy.
W ostatnim czasie rozwój mobilnego Internetu nabrał niebywałego tempa, a z dnia na dzień lawinowo wręcz rośnie liczba kontentu zarówno w formie mobilnych stron internetowych jak również różnego rodzaju aplikacji. Dla nas najważniejszy jest fakt, że wraz z tym wzrostem, zwiększa się powierzchnia reklamowa. Jak w tym ciągle rosnącym świecie dotrzeć do konkretnego klienta?

Każdy z odbiorców treści w mobilnym Internecie, zazwyczaj korzysta ze swoich ulubionych aplikacji i stron. Podobnie jest w przypadku komputera i tradycyjnego Internetu. Aby treści te można było łatwiej odszukać, wydawcy używają specjalnych tagów do oznaczenia tychże treści. Pozwala to na targetowanie przekazu za pomocą specjalnych słów kluczowych, które z kolei mogą pasować do konkretnych grup docelowych. Co w związku z tym? Otóż reklama będzie widoczna tylko w tych serwisach i aplikacjach, których tagi pokrywają się ze zleconymi przez nas „słowami kluczowymi”. Bardzo podobną sytuację mamy w przypadku tradycyjnego Internetu, więc wszystko powinno być jasne. Na tym jednak kończą się podobieństwa związane z budowanie targetowego dotarcia do odbiorcy.

W odróżnieniu do tradycyjnego Internetu, jego mobilny odpowiednik pozwala nam na bardzo dokładne lokalizowanie odbiorców reklamy. Proces ten odbywa się w oparciu o sieć nadajników GSM oraz system GPS, oczywiście dla telefonów wyposażonych w odpowiedni nadajnik. Ad Server umożliwia emisję reklamy w obszarze min. 5 km od wskazanego przez nas punktu.

Polecamy: Czy za wysyłanie spamu firmie grozi kara grzywny?

Wyobraźmy sobie, że nasza firma sponsoruje spore wydarzenie na przykład w centrum Warszawy. W związku z tym możemy wzmocnić przekaz reklamowy emitując reklamę w mobilnym Internecie tylko w najbliższym otoczeniu imprezy, na przykład w promieniu 15 kilometrów od centrum. Dzięki temu, reklama trafi do osób, które powinny być potencjalnie najbardziej zainteresowane owym wydarzeniem.

W celu konkretniejszego doprecyzowania przekazu możemy wybrać konkretnego operatora. Dzięki temu, że karty SIM w telefonach komórkowych posiadają własne adresy IP z zakresu przypisanego do operatora, możemy bardzo łatwo zawęzić przekaz reklamowy tylko do użytkowników konkretnej sieci GSM.

Jeśli wybór konkretnej sieci to dla nas za mało, odbiorców możemy wyselekcjonować według konkretnych telefonów, jakich używają, albo według produktów, na przykład aplikacji. Dzięki technologii Mobile Adserving Technology możemy zawęzić emisję reklamy do:

• Konkretnego systemu operacyjnego (Symbian, MacOS, Windows Mobile, Android, etc.) – lub kilku wybranych systemów;

• Możliwości technologicznych telefonu – np. reklamę z kategorii Click 2 Video pokażecie tylko tym, których telefony obsługują video streaming;

• Konkretnego producenta lub modelu aparatu telefonicznego. W ten sposób możemy emitować reklamy jedynie na telefonie marki Nokia lub modelu n97 etc.

Zobacz również: Książki elektroniczne i ich dostępność – e-book jako alternatywa dla książki?

Podsumowując, wystarczy nieco zgłębić zasady emisji reklamy w mobilnym Internecie aby dowiedzieć się, że budując sobie obraz konsumenta możemy wyselekcjonować odbiorcę nie tylko do osób mieszkających na wsi czy w mieście, ale również do konkretnego miejsca w którym może przebywać w danej chwili. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy nasz produkt jest dostępny tylko w określonych lokalizacjach. Możemy również wybrać sieć oraz model telefonu. Dzięki mobilnemu Internetowi możemy bardzo precyzyjnie dotrzeć z reklamą do potencjalnie zainteresowanych odbiorców.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...