Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane.
Jak już wiemy, różnice między open source a pozycjami komercyjnymi są dość znaczne. Po pierwsze open source jest o wiele tańsze (zazwyczaj nawet darmowe), ma możliwość ingerencji w kod i dokonywania zmian, możemy również liczyć na częste aktualizacje. Ale co jeszcze oferuje otwarte źródło i czy warto je stosować w firmie?

Przyjmijmy taką sytuację: używamy w firmie komercyjnych rozwiązań, takich jak na przykład Microsoft Windows czy pakiet biurowy Office. Nie mamy zamiaru inwestować w sprzęt, ale z chęcią wymienimy starsze oprogramowanie na nowsze. Niestety może się okazać, że następna wersja produktu ma znacznie wyższe wymagania sprzętowe i jej instalacja wymusi inwestycje w sprzęt, lub jeśli zdecydujemy się pozostać z tymczasowym sprzętem, działanie nowej wersji może być niezadowalające.

Oprogramowanie open source daje się zwykle instalować i używać nie tylko na najnowszym i najwydajniejszym sprzęcie, ale też na tym, który czasy świetności ma już za sobą. O aktualizacji sprzętu może więc decydować użytkownik, a nie producent oprogramowania. Reasumując, jeśli korzystamy z oprogramowania open source, sami decydujemy jakie składniki i kiedy instalujemy na konkretnych maszynach.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Kolejną zaletą, jaką można dostrzec używając oprogramowania open source to większa dbałość i staranne przestrzeganie otwartych standardów w porównaniu do oprogramowania komercyjnego. Jeśli potrzebujemy, żeby dana aplikacja komunikowała się i wymieniała dane z innymi programami, rozwiązania open source mogą być właśnie tym, czego szukamy. Pakiety komercyjne nie zawsze wspierają otwarte standardy i bywa, że nie zapewniają pełnej zgodności z nimi, a czasami obsługują tylko własne formaty danych co w znacznym stopniu ograniczają funkcjonalność oprogramowania, a pośrednio również całego systemu wymiany danych.

Open source to również pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane i aktualizowane. W zamkniętych, komercyjnych platformach możemy jedynie polegać na zapewnieniach producenta, że dba on o to, by jego produkt był aktualny i bezpieczny. Wszelkie poprawki i uaktualnienia wypuszczane są dość rzadko, choć oczywiście zdarzają się pozytywne wyjątki.

Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

W programach z otwartym kodem źródłowym mamy praktycznie pewność, że oprogramowanie będzie stale ulepszane, o ile oczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. W tym przypadku gra toczona jest w otwarte karty i cała społeczność ma dostęp do informacji o zmianach, dopasowaniu do standardów itp.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...