Czy domena internetowa powinna być krótka?

Maciej Kurek
rozwiń więcej
2BE.pl
Grupa Adweb
rozwiń więcej
firmowa strona internetowa / Fotolia
Krótka domena jest lepsza – zgodnie twierdzą poradniki dla początkujących przedsiębiorców. Niewiele z nich wyjaśnia jednak, co to oznacza w praktyce. Dlaczego domena internetowa firmy nie powinna być za długa?

System domen internetowych pozwala na tworzenie nazw długich nawet na 63 znaki. W internecie można znaleźć przykłady adresów, które w całości wykorzystują ten limit.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że tak długa domena sprawdzi się wyłącznie jako internetowa ciekawostka. Ten przykład pokazuje jednak jak długość adresu internetowego wpływa na jego użyteczność i może przełożyć się na liczbę odwiedzin strony. Przyjrzyjmy się trzem powodom, dla których rejestrować możliwie krótkie domeny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Krótką domenę łatwiej przeczytać

Doskonale widać to w powyższym przykładzie. Odczytanie całej nazwy zajmuje chwilę i wymaga skupienia. Sprawę utrudnia fakt, że adresy internetowe (np. w przeglądarce) przeważnie są zapisywane wyłącznie przy pomocy małych liter, co nie ułatwia zadania.

Dobrą domenę można odczytać „jednym rzutem oka”. To istotne, gdy adres strony internetowej jest podawany na samochodach firmowych, billboardach czy innych nośnikach, z którymi potencjalny klient ma kontakt przez ułamek sekundy.

Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Krótką domenę łatwiej zapamiętać

To stwierdzenie często spotykane w różnych poradnikach. Jest prawdziwe, ale tylko częściowo. Wiele zależy bowiem nie od ilości znaków, ale od samej nazwy. Pewne słowa lub sformułowania łatwiej zapamiętać, niż inne.

Przykładem może być niedawny rebranding serwisu tablica.pl i zmiana adresu na olx.pl. Mimo, że stara nazwa liczy sobie 7 znaków (nie licząc kropki i rozszerzenia), a nowa zaledwie 3, wielu internautów twierdzi, że olx niewiele im mówi. Słowo „tablica” zdecydowanie łatwiej zapamiętać i skojarzyć z tablicą z ogłoszeniami niż trzyliterowy skrót.

Jak być bezpiecznym w sieci - najczęściej popełniane błędy

Krótką domenę łatwiej zapisać

Tutaj zasada jest prosta – im więcej znaków, tym łatwiej o pomyłkę podczas wpisywania domeny w pasku adresu przeglądarki. Internauta często nie zauważa, że popełnił błąd i widząc błąd może odnieść wrażenie, że strona nie istnieje.

Można odnieść wrażenie, że w czasach Google i serwisów społecznościowych nikt nie wpisuje już adresu, tylko klika w linki. Wystarczy jednak sprawdzić statystyki wejść na własną stronę, by przekonać się, że wejścia bezpośrednie wciąż stanowią znaczący odsetek. Nie warto utrudniać zadania osobom, korzystającym z tej formy nawigacji po sieci.

Jak zarobić na rejestracji domen internetowych?

Krótka domena – co to właściwie znaczy?

Na koniec warto zastanowić się ile znaków powinna mieć domena internetowa. Wiele zależy od wybranej nazwy. Przykładowo, domena DobreProgramy.pl jest łatwa do odczytania i zapamiętania, mimo, że liczy sobie 13 liter. Według raportu NASK czyli głównego operatora polskiej domeny, adres znanego serwisu z programami jest dłuższy niż średnia dla całego rejestru.

W 2013 r. średnia długość nazwy wyniosła 10,91. To oznacza, że wiele adresów składa się z co najmniej dwóch wyrazów. Czy warto je rozdzielać myślnikiem? Zdania są podzielone, jednak wspomniany raport zawiera wskazówkę również w tym temacie. Pod koniec zeszłego roku 76,24% adresów w polskiej domenie zawierało wyłącznie litery, natomiast 19,05% nazw zawierało myślnik. Można zatem przyjąć, że internauci są przyzwyczajeni do adresów o długości nie przekraczającej 11 znaków i nie rozdzielają dwóch słów myślnikiem.

Jak komunikować adres firmowej strony www?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...