Współpraca e-sklepu z portalami i wortalami – czy to się opłaca?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Sklepy internetowe i najróżniejsze portale oraz wortale mogą podejmować współpracę na wielu płaszczyznach
W wielu dziedzinach biznesu współpraca może prowadzić do szybkiego sukcesu obu stron. Połączenie zalet dwóch szczebli biznesu może sprawić, że powstanie jedna i silna firma, mająca przewagę nad konkurencją. Niestety nieumiejętne zarządzanie współpracą może również pociągnąć obie strony w głębiny rynku. Jakie formy współpracy są więc wskazane?

Sklepy internetowe i najróżniejsze portale oraz wortale mogą podejmować współpracę na wielu płaszczyznach. Na początku warto zaznaczyć, że obie strony powinny operować na podobnych szczeblach rynku. Z pewnością niewskazana jest współpraca serwisu randkowego ze sklepem internetowym oferującym na przykład wiatrówki czy akcesoria wyprawowe. Dużo lepszym połączeniem będzie na przykład serwis o tematyce budowlanej ze sklepem internetowym oferującym na przykład bramy garażowe czy drzwi.

Prowadząc sklep internetowy na odpowiednim poziomie uchodzimy za ekspertów w branży, w której oferujemy towary swoim konsumentom. Oczywiście warto to wrażenie pielęgnować i zachować. Działając w tym kierunku możemy na przykład pisać dla portalu lub wortalu różne artykuły w formie poradników czy też zestawień najpopularniejszych towarów lub nowości z branży. Możemy również przeprowadzać testy produktów, które są najczęściej wybierane w naszym sklepie, lub towarów nowych, które dopiero wchodzą na rynek. To świetna forma promocji i przekonania konsumenta do danego produktu.

Zobacz również: E-mail prywatny czy służbowy – który jest bardziej wartościowy w bazie danych?

Oprócz artykułów, newsów czy testów produktów możemy publikować opinie czy przeprowadzać konsultacje z potencjalnymi klientami na łamach danej strony internetowej. Jest to bardzo korzystne zarówno dla strony internetowej, która wydaje się w oczach internautów bardziej aktywna i „żywa”, a dla naszego sklepu już samo pojawienie się loga i linku do naszego sklepu podniesie sprzedaż, nie wspominając nawet o artykułach czy poradach naszego autorstwa. Oczywiście na naszej stronie powinien pojawić się link i odnośnik do portalu, w którym pojawiają się nasze wpisy.

Możliwości współpracy i jej zakres to kwestia bardzo indywidualna i praktycznie nieograniczona. Współpraca może ograniczyć się do wymiany bannerów i linków, albo rozszerzyć do wspomnianego wcześniej obustronnego wsparcia w postaci pisania artykułów, porad czy polecania naszego sklepu stałym czytelnikom portalu. Oczywiście należy zachować umiar i ograniczyć współpracę do optymalnego maksimum. Nie zawsze tak zażyła współpraca, która doprowadzi wręcz do połączenia dwóch szczebli biznesu może prowadzić do sukcesu i wielkich profitów.

Sprawdź też: Alternatywne oprogramowanie dla firm – co wybrać?

Kończąc temat warto wspomnieć o jeszcze jednej formie promocji obustronnej, którą można przeprowadzić na próbę lub jednorazowo. Jest to konkurs internetowy, polegający na umieszczeniu konkursu na portalu z odnośnikiem do sponsora, czyli naszego sklepu internetowego. Konkursy internetowe zawsze przyciągają użytkowników, co jest korzystne dla obu stron. Ponadto fundując nagrody zawsze przyciągamy zainteresowanie potencjalnych klientów. Być może organizacja konkursu będzie pierwszym krokiem do owocnej współpracy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...