Rezygnacja z własnej bazy na rzecz chmury - czy to się opłaca?

74% ekspertów IT planuje zmienić dotychczas wykorzystywane rozwiązania bazodanowe maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.
Na rozwiązania chmurowe typu PaaS, czyli platforma jako usługa, firmy z całego świata przeznaczą ponad 160 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Tym samym, rynek ten wzrośnie ponad trzykrotnie, z poziomu 56,2 mld $ w 2020, donosi analiza ResearchAndMarkets. W ogromnej mierze, za sprawą „wynajmowanych” baz danych.

Chmura zamiast własnej bazy danych

Już dziś daje się zauważyć trend rezygnowania z utrzymywania własnych baz danych na rzecz tych chmurowych, nie tylko ze względu na koszty, ale galopujący przyrost danych.

Według prognozy Gartnera, już do końca przyszłego roku aż trzy czwarte baz danych będzie od podstaw tworzone w środowiskach chmurowych lub też do nich zmigrowane. Dużo wiarygodności tej predykcji nadają wnioski z opublikowanego niedawno raportu SingleStore. Wynika z niego, że spośród 500 profesjonalistów IT, blisko połowa zamierza sięgnąć po nowy model bazy danych ze względu na to, iż ten obecnie wykorzystywany generuje zbyt wysokie koszty. Nieco ponad 40% respondentów zwróciło z kolei uwagę na fakt, że posiadane bazy danych nie są już w stanie poradzić sobie z ilością cyfrowych informacji jakimi są „zasilane”.

Ogółem, aż 74% ekspertów IT planuje zmienić dotychczas wykorzystywane rozwiązania bazodanowe maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.

– Warto zaznaczyć, że dziś w bazach danych lądują nie tylko informacje związane z klientami, zamówieniami, transakcjami, kadrą czy księgowością, ale wszystkie dane coraz bardziej zaawansowanych aplikacji biznesowych, których skala jest zwykle trudna do zwizualizowania. Tych ciągle przybywa – do tego dochodzi też potrzeba coraz szybszej odpowiedzi baz danych na zapytania wielu aplikacji, przez co rosną wymagania w zakresie administrowania nimi. Stąd też, firmy z większym zaciekawieniem patrzą na zarządzane przez dostawców chmurowe bazy danych (Database as a Service), których pojemność można również swobodnie skalować – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Król PaaS

Dowody na słuszność tej tezy można odnaleźć choćby w najnowszej edycji raportu Flexery – State of Cloud 2021. Autorzy opracowania postanowili m.in. sprawdzić które usługi chmury publicznej cieszą się aktualnie największą popularnością pośród przedsiębiorstw z całego globu. Pierwsze miejsce zajęły hurtownie danych (Data warehouse), drugie bazy danych jako usługa (DBaaS), z których korzysta dziś już dokładnie połowa firm, zaś ostatnia lokata na podium przypadła kontenerom wynajmowanym w modelu usługowym (Container-as-a-service).

– Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, machine learningu czy zarządzania ekosystemami Internetu Rzeczy choć także coraz szerzej wykorzystywane, znalazły się znacznie niżej w tej klasyfikacji. Może to świadczyć o tym, że znaczna część przedsiębiorstw jest jeszcze na etapie przygotowywania swoich cyfrowych „skarbnic” na skalę danych i złożonych operacji, jakie wiążą się z wdrażaniem narzędzi AI czy uczenia maszynowego. Stawiając dziś mocno na usług typu PaaS, pośród których prym wiodą chmurowe hurtownie i bazy danych – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Czas na hiperbazy?

Zgodnie z analizą portalu Statista, w minionym roku globalna datasfera powiększyła się o kolejne blisko 65 zettabajtów danych. W tym roku wartość ta podrośnie już do 80 ZB, zaś w 2025r ma to być już 181 ZB. Biorąc pod uwagę procesy cyfryzacyjne i efekty pandemii – jak choćby praca zdalna czy hybrydowa – bez wątpienia stosunek danych generowanych przez firmy względem tych pochodzących od prywatnych użytkowników sieci będzie jeszcze szybciej wzrastał na rzecz tych pierwszych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...