Jak zrobić kopię zapasową i chronić dane firmy?

Tworzenie kopii zapasowych to zaledwie połowa sukcesu. / Shutterstock
Czym jest kopia zapasowa? Jak przygotować kopię zapasową i nie stracić dokumentów na komputerze lub telefonie firmowym? Wyjaśniamy krok po kroku.

Czym jest kopia zapasowa?

Backup to inaczej kopia zapasowa. To jeden z najlepszych i podstawowych sposobów zabezpieczenia danych i informacji przed ich utratą lub zniszczeniem. To także często jedyny sposób na odbudowanie swojego cyfrowego świata.

Kiedy robić kopie zapasowe?

Używając komputera lub smartfona prędzej lub później możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli i stracimy zdjęcia lub dokumenty przechowywane na urządzeniu. Jak tego uniknąć? Robić kopie zapasowe (backup).

Kopie zapasowe to - jak sama nazwa wskazuje - nic innego jak kopie ważnych informacji lub plików, przechowywane w innym miejscu niż oryginał. Dzięki nim, w przypadku utraty danych – np. na skutek ich przypadkowego usunięcia, uszkodzenia lub utraty sprzętu, czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem - bez trudu odzyskasz cenne dla Ciebie pliki. Kopiować możesz (i warto!) wszystko – od konkretnych, najważniejszych danych, po cały system operacyjny.

Gdzie przechowywać kopie zapasowe?

Jeśli chodzi o miejsce przechowywania kopii zapasowych – do wyboru są dwie możliwości.

Pierwsza to nośnik fizyczny, np. dysk USB. To wygodne - umożliwia szybkie kopiowanie dużych zasobów danych, ale nie zawsze bezpieczne. Nośnik zewnętrzny, tak samo jak komputer, może ulec uszkodzeniu (np. podczas pożaru) lub zainfekowaniu. Wówczas utracisz obydwie kopie ważnych dla Ciebie informacji. Dlatego kopię zapasową warto przechowywać w innym miejscu niż komputer.

Druga możliwość przechowywania kopii zapasowych to usługi chmurowe, które pozwalają na przechowywanie plików w środowisku zabezpieczonym przez dostawcę (w internecie). Jak to działa?

Najczęściej wystarczy zainstalowanie aplikacji, która automatycznie tworzy kopię zapasową plików – w oparciu o harmonogram lub po każdej modyfikacji. Co więcej, w przypadku zainfekowania złośliwym oprogramowaniem np. typu ransomware (szyfrującym dane w celu wymuszenia okupu za odzyskanie dostępu), można przywrócić dane do stanu sprzed zdarzenia.

Coraz popularniejsza chmura

W przypadku urządzeń mobilnych (smartfonów) większość danych jest już przechowywana w chmurze. Jednak niektóre dane mogą nie być archiwizowane automatycznie. Tworząc kopie zapasowe danych ze swojego urządzenia – nie tylko zabezpieczasz informacje, ale ułatwiasz sobie ich migrację w momencie np. zmiany smartfona.

- W ostatnim czasie, w którym większość firm przeszła w całości lub częściowo na pracę zdalną. Usługi chmurowe zyskały na popularności. Automatyzacja procesu tworzenia kopii, łatwość dostępu niezależnie od miejsca i bezpieczeństwo - to atuty, które przekonują przedsiębiorców i są doceniane przez pracowników – mówi minister Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Z takich usług warto korzystać także na prywatnych urządzeniach – dodaje.

Każda ze wspomnianych dwóch metod ma swoje wady i zalety. Jeśli nie mamy pewności, którą wybrać – można stosować obie.

Nieważne, na co się zdecydujesz – kopie muszą być robione regularnie i poprawnie. Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy rzeczywiście da się z nich odzyskać dane.

Proste i tanie

Tworzenie kopii zapasowych to prosty i tani sposób ochrony naszego cyfrowego życia.

Robiąc je – warto pamiętać, że:

  • Tworzenie kopii zapasowych to zaledwie połowa sukcesu. Trzeba mieć pewność, że kopie są prawidłowe i zdatne do użycia. Dlatego warto okresowo testować, czy nasze kopie działają poprawnie.
  • Podczas odzyskiwania systemu z kopii zapasowej - przed jego ponownym użyciem - warto pamiętać o zainstalowaniu najnowszych poprawek oraz aktualizacji zabezpieczeń.
  • Korzystając z rozwiązań chmurowych, przeczytaj dokładnie politykę i sprawdź reputację dostawcy. Upewnij się, że spełnia Twoje wymagania, np. czy wspiera silne uwierzytelnianie, takie jak dwustopniowa weryfikacja.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...