Zabezpieczenie w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym

Monika Pązik
rozwiń więcej
Zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się przez złożenie dokumentów u komornika. Dający zabezpieczenie wydaje dyspozycję ustanawiającą bezterminową blokadę papierów wartościowych na rachunku dającego zabezpieczenie.

Jeżeli w trakcie postępowanie egzekucyjnego zamierza się dokonać zabezpieczenia papierów wartościowych w formie dokumentów, należy przekazać je komornikowi. Samo zabezpieczenie w postępowaniu egzekucyjnym podlega regulacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego, które we wskazanych ustawowo przypadkach ma wpływ na przebieg postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 820 k.p.c. organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli dłużnik złoży zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądu. Sąd może ponadto uzależnić zawieszenie postępowania od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia jak również uchylić dokonane czynności z wyjątkiem zajęcia.


Zabezpieczenie papierów wartościowych


Art. 807 zawiera regulację dotyczącą składania zabezpieczeń. Zgodnie z treścią tego artykułu zabezpieczenie powinno być co do zasady złożone w gotówce do rąk komornika. Jednakże ustawa przewiduje, iż dający zabezpieczenie może dokonać tej czynności przez wpłatę na wskazany przez niego rachunek bankowy, złożenie w książeczkach oszczędnościowych lub w papierach wartościowych. Ostatni rodzaj zabezpieczenia jest instrumentem finansowym. Zgodnie z art. 807 § 2 k.p.c. w odniesieniu do papierów wartościowych Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia określi sposób składania na nich zabezpieczenia biorąc pod uwagę bezpieczeństwo papierów oraz sprawność postępowania egzekucyjnego.


Zobacz również: Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów


Zabezpieczenie u komornika


Rozporządzenie MS z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie sposobu składania zabezpieczenia w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym (Dz.U.2012.640) określa, iż zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się poprzez złożenie dokumentów u komornika. Następnie komornik z wykonanej czynności sporządza protokół, który powinien zawierać ustawowo określone elementy (art. 809 k.p.c.) oraz dane identyfikujące papiery wartościowe. Komornik niezwłocznie składa papiery wartościowe w banku wraz ze sporządzonym protokołem. O przyjęciu zabezpieczenia i miejscu złożenia papierów wartościowych komornik jest zobowiązany poinformować emitenta, wystawcę, remitenta oraz trasata. Zgodnie z § 3 rozporządzenia zabezpieczenia dokonuje się poprzez ustanowienie blokady na rachunku papierów wartościowych dającego zabezpieczenie, który składa odpowiednią dyspozycję dokonania bezterminowej blokady papierów wartościowych zapisanych na wskazanym rachunku. Na podstawie złożonej dyspozycji dający zabezpieczenie zobowiązany jest do przedłożenia komornikowi  zaświadczenia o ustanowieniu blokady wskazujące rodzaj, kod i liczbę zablokowanych papierów wartościowych oraz cel ustanowienia blokady wystawiony przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych. Ponadto w ramach złożonej dyspozycji podmiot prowadzący ten rachunek zobowiązany jest do powstrzymania się od wykonywania poleceń zbywania bądź przeniesienia zablokowanych papierów wartościowych. Zniesienie blokady następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie wydania zabezpieczenia po wysłuchaniu osób zainteresowanych, na które przysługuje zażalenie. Do złożonej dyspozycji dołącza się odpis postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...