Wady i zalety samozatrudnienia

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
inforCMS
Za osobę samozatrudnioną uważa się osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Czy samozatrudnienie jest korzystnym rozwiązaniem na dzisiejszym rynku pracy?

Działalność gospodarcza

Pojęcie samozatrudnienia nie ma legalnej definicji znajdującej się w obowiązujących przepisach prawnych. Należy więc do niego stosować pojęcia przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej.  

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zaś przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. wspólnota mieszkaniowa, spółka kapitałowa w organizacji) - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

 Zobacz: Samozatrudnienie - alternatywa dla umowy o pracę

Samozatrudnienie a stosunek pracy

W żadnym przypadku nie można identyfikować samozatrudnienia ze stosunkiem pracy, który regulowany jest przepisami kodeksu pracy. Do osób samozatrudnionych nie mają zastosowania przepisy o prawach i obowiązkach pracowniczych. Przy samozatrudnieniu nie znajdują zastosowania przepisy kodeksu pracy.

Osoby samozatrudnione współpracują ze swoimi klientami na podstawie umów cywilnych takich jak umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Sami też muszą zabiegać i dbać o swoich klientów.

Samozatrudnionych nie obowiązują przepisy o czasie pracy. Mają oni swobodę zarówno w czasie jak również w wyborze miejsca, w którym usługa zostanie spełniona. Osoba samozatrudniona nie jest również objęta przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Oznacza to, że otrzymywane wynagrodzenie może być niższe od minimalnego, a sposób i termin jego wypłaty regulowane są pomiędzy stronami w sposób dowolny.

Zobacz: Samozatrudnienie a prawo pracy

Składki ZUS

Najważniejszą korzyścią wynikającą z samozatrudnienia jest opłacanie niższych składek ZUS niż w przypadku zatrudnienia na etat. Minimalną podstawą składek ZUS może być bowiem 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Co więcej samozatrudniony może liczyć na ulgę w płaceniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania pierwszej w swoim zyciu działalności gospodarczej. W okresie ulgi minimalną podstawą składek ZUS stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wady samozatrudnienia

Największą wadą samozatrudnienia jest jego niestabilność. Co więcej na głowę samozatrudnionego spada konieczność samodzielnego prowadzenia księgowości, uiszczania składek ubezpieczeniowych i podatków. Co więcej samozatrudniony nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Możliwe jest jedynie zawarcie w umowie klauzuli o zawieszaniu świadczenia na określony okres. Ponadto samozatrudnionego nie chronią przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę oraz nie może on liczyć na pomoc związków zawodowych.

 Zobacz: Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...