Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Monika Pązik
rozwiń więcej
Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty skutkuje utratą jego mocy. Sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu. Aby sprzeciw został wniesiony prawidłowo należy spełnić wszystkie wymogi formalne. Jak w praktyce wygląda prawidłowe jego wniesienie?

Sprzeciw od nakazu zapłaty jest formą obrony pozwanego w postępowaniu upominawczym. Skuteczne jego wniesienie zapobiega uprawomocnieniu się nakazu zapłaty i powoduje utratę jego mocy. Sprzeciw traktowany jest jak pismo procesowe, zatem musi spełniać wszystkie wymogi formalne pisma procesowego. Powinien zostać wniesiony w formie pisemnej, a jeżeli pozew został wniesiony na formularzu urzędowym to sprzeciw również należy złożyć na takim formularzu. Ważne jest, aby pozwany w sprzeciwie zawarł wszystkie konieczne elementy, w tym:


- czy pozwany zaskarża nakaz w całości, czy w części,


- przedstawienie zarzutów,


- okoliczności faktyczne,


- dowody.


Pozwany powinien mieć na względzie, że sąd pominie spóźnione dowody i twierdzenia. Istnieje jednak możliwość, że sąd nie dokona pominięcia, jeżeli pozwany udowodni, że spóźnienie nie nastąpiło z jego winy.


Zobacz:
Bezskuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty


Wymogi prawidłowego wniesienia


Ustawowy termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie doręczenia nakazu zapłaty oraz musi zostać wniesiony do właściwego sądu. Sąd ma obowiązek zbadania, czy sprzeciw został wniesiony z zachowaniem wymaganego terminu, czy jest on dopuszczalny i czy zostały zachowane wymogi formalne. W przypadku wystąpienia braków formalnych sąd zwraca się do pozwanego o dopełnienie tych braków. W przypadku nieprawidłowego złożenia sąd odrzuca sprzeciw w całości. Sąd Najwyższy wskazał, że w sytuacji, kiedy sprzeciw został złożony w imieniu pozwanego i podpisany przez osobę, która nie mogła być pełnomocnikiem, chociaż za takiego się uważała, należy wdrożyć postępowanie przewidziane w art. 130 § 1 k.p.c., bowiem sprzeciw nie zachowuje warunków formalnych (postanowienie z dnia 2 sierpnia 2007 r., V CZ 72/07).


Skutki prawidłowego wniesienia


Skuteczne wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy nakazu zapłaty (art. 505 § 1 k.p.c.). Wobec tego przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem na rozprawę. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2005 r. (III CK 155/04) w postępowaniu upominawczym w żadnym wypadku nie może dojść do uchylenia nakazu zapłaty, bowiem przez skuteczne wniesienie sprzeciwu nakaz traci moc. W przypadku zaskarżenia części nakazu, prawidłowo wniesiony sprzeciw powoduje, że w tej części nakaz zapłaty traci moc. Po wniesieniu sprzeciwu w toczącym się postępowaniu może zostać wydany wyrok zaoczny. Należy pamiętać, że to postępowanie toczy się zgodnie ogólnymi regułami prowadzenia spraw przed sądem pierwszej instancji. Oznacza to, że nie będzie to już postępowanie upominawcze. Warto zaznaczyć, że niewniesienie sprzeciwu skutkuje uprawomocnieniem się nakazu zapłaty.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...