Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Monika Pązik
rozwiń więcej
Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej to inaczej związek co najmniej dwóch podmiotów gospodarczych, których działalność nastawiona jest na chęć powiększenia zysków. Czy jest to atrakcyjna forma prowadzenia działalności? Jakie są zalety i wady holdingu?

Holding jest to forma integracji gospodarczej będącą wytworem praktyki wywodzącej się ze stosunków między podmiotami gospodarczymi, które koordynują wspólne działania. Można go określić jako związek dwóch podmiotów gospodarczych określanych jako podmiot dominujący, który zarządza działalnością innych oraz podmiot kontrolowany, którego działalność poddaje się kontroli. W jego skład wchodzą spółki kapitałowe. Holding dominuje głównie w systemach zagranicznych. W polskim ustawodawstwie nie występuje to pojęcie, natomiast istnieje struktura grupy kapitałowej.


Najczęstszą przyczyną utworzenia struktury holdingowej jest chęć powiększenia zysków, zwiększenie wydajności oraz kontrolowanie środków poprzez lokowanie kapitału w kilku branżach. Dla przedsiębiorców holding staje się atrakcyjną formą prowadzenia działalności z kilku względów:


- przedsiębiorcy mogą stosować wewnętrzne ceny transferowe, co daje możliwość zmniejszenia kosztów produkcji i usług,


- możliwość wprowadzenia wewnętrznych systemów kredytowych, co spowoduje zmniejszenie kosztów na uzyskanie funduszy z zewnątrz na pokrycie działalności,


- szeroki wachlarz odbiorców i dostawców na rynkach, co zmniejszy ryzyko gospodarcze.


Zobacz również:
Jak zmniejszyć karę umowną?


Konstrukcja holdingowa powstaje poprzez nabycie akcji innej spółki, wskutek czego tworzy się związek kapitałowy i organizacyjny między dwoma podmiotami. W wyniku utworzenia holdingu powstaje zależność między spółką dominującą a kontrolowaną z jednoczesnym zachowaniem osobowości prawnej co oznacza, że każda ze spółek pozostaje odrębnym podmiotem gospodarczym.


Zalety utworzenia holdingu


Holding spółek jest wyjątkowo korzystny dla inwestorów zewnętrznych, którzy mogą inwestować środki w wybraną przez siebie spółkę-córkę bez konieczności dokonywania wkładu w inne spółki, które mogą nie być dostatecznie dochodowe. Oznacza to, że inwestor nie poniesie ryzyka utraty środków związanych z niskimi przychodami pozostałych spółek-córek bądź całego holdingu. Kolejną zaletą jest fakt, iż spółka-matka, której środki zostały zainwestowane w spółkę-córkę ponosi ryzyko tylko co do wysokości wartości objętych udziałów. Ponadto jest ona odpowiedzialna za rozwój podległej spółki oraz osiągane przez nią wyniki. W trakcie funkcjonowania holdingu możliwe jest przyłączenie się innych spółek bez konieczności wnoszenia 100% kapitału, a dodatkowo możliwe jest stopniowe sprzedawanie bądź nabywanie akcji. Istotną zaletą holdingu jest możność opodatkowania całej grupy kapitałowej, co wiąże się z uprawnieniem do pokrycia strat finansowych spółek dochodami pochodzącymi z innych spółek należących do struktury holdingowej. Dzięki istnieniu podatkowej grupy kapitałowej możliwe jest zarządzanie większą ilością środków, które można przeznaczyć na działalność inwestycyjną. Jednakże najważniejsze jest, aby holding został utworzony zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej za działalność całej grupy spółek.


Wady utworzenia holdingu


Grupa kapitałowa, która prowadzi interesy na rynku umacnia się kosztem podległych jej spółek-córek jednocześnie stając się monopolistą w danej branży. Wadą holdingu może być zbytnia ingerencja spółki-matki w interesy spółki-córki a ponadto może nastąpić „wrogie przejęcie” spółki zależnej. Dodatkowo uciążliwą wadą holdingu jest jego rozmiar, co ma wpływ na bezpośredni kontakt z klientami oraz szeroki wachlarz usług, który może utrudniać sprawowanie bezpośredniej kontroli nad działalnością struktury.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Działalność gospodarcza

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...