Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku może być powierzona Rzecznikowi Praw Przedsiębiorcy. Powstanie tego urzędu jest możliwe dzięki złożonym do sejmu 18 i 16 kwietnia tego roku projektom ustaw o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców. Projekty te wniosły dwa kluby parlamentarne.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców


Rzecznik Praw Przedsiębiorców miałby podejmować działania, mające na celu ochronę wolności i praw przedsiębiorców, a zwłaszcza wolności działalności gospodarczej. Jak zaznaczają wnioskodawcy, w Polsce funkcjonują urzędy, których zadaniem jest ochrona interesów wielu grup obywateli, takie jak rzecznik Praw Ubezpieczonych czy Rzecznik Praw Konsumentów, brak jest jednak skutecznej ochrony przedsiębiorców w walce chociażby z opieszałością urzędników. Niejednokrotnie podnoszone były głosy, iż prowadzenie działalności w Polsce jest utrudnione przez przewlekły i biurokratyczny sposób załatwiania spraw oraz długotrwałość postępowań, w których przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich praw. Niekiedy to nie sposób działania organów, a sama treść przepisów może być bezzasadnie niekorzystna dla przedsiębiorców, dlatego do zadań organu chroniącego ich interesy należałoby nie tylko występowanie w indywidualnych sprawach, ale i postulowanie koniecznych w przepisach zmian, które ułatwiłyby prowadzenie działalności gospodarczej.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Projektowany Rzecznik Praw Przedsiębiorcy, mógłby działać na wniosek m.in. przedsiębiorcy, nie podlegający żadnym opłatom, jak i z własnej inicjatywy. Organ ten nie miałby możliwości pozostawienia zgłoszonego do niego wniosku bez rozpoznania. Poza występowaniem w sprawach  indywidualnych i rozwiązywaniem kwestii przedstawionej Rzecznikowi przez choćby przedsiębiorców, miałby on możliwość występowania z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących praw i wolności przedsiębiorców, do organów władzy ustawodawczej oraz brania udziału w postępowaniach przez Trybunałem Konstytucyjnym, gdy ten rozstrzygałby w kwestiach praw i wolności przedsiębiorców.


Rzecznik wybierany byłby przez sejm na pięcioletnią kadencję, z prawem do jednokrotnej reelekcji. Odpowiadałby tylko przed sejmem, a w pełnionej funkcji byłby niezależny od innych organów państwowych. Jeden z projektów wyraźnie wskazuje, że Rzecznik nie podejmowałby spraw, których stronami byliby przedsiębiorcy pozostający w sporze oraz w sprawach sporów miedzy przedsiębiorcami a pracownikami. Postulowana jest wobec tego ochrona przedsiębiorców w sprawach spornych z organami państwowymi. Ochrona ta jest o tyle ważna, iż to działające w Polsce przedsiębiorstwa generują prawie ¾ PKB, w tym blisko połowę stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie można zapomnieć też, jaka rolę prywatne przedsiębiorstwa odgrywają na rynku pracy. Oba projekty postulują, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorcy funkcjonował od 1 stycznia 2014 roku.

 
Zobacz: Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...