Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Obowiązek meldunkowy w 2015 r.
Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie powyżej trzech miesięcy, najpóźniej w 30 dniu pobytu zobowiązane są do zameldowania w miejscu stałego bądź czasowego miejsca pobytu. Wskazany obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r.

Obowiązek meldunkowy uregulowany został w ustawie o ewidencji ludności (Dz.U. 2010 r. nr 217 poz. 1427) oraz w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.  2006 r. nr 139 poz. 993 – j.t.). Ustawodawca zobowiązał wszystkie osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do zameldowania się w urzędzie miejsca stałego bądź czasowego pobytu, w przypadku pobytu powyżej trzech miesięcy. Zgodnie z art. 28 ustawy o ewidencji ludności obywatel polski realizuje obowiązek meldunkowy w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości, w której zamieszkuje. Konieczne do zameldowania jest wypełnienie stosownego formularza, znajdującego się w urzędzie gminy na podstawie posiadanego dokumentu tożsamości (w tym przypadku dowodu osobistego lub paszportu). Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym, a dokładniej potwierdzeniu faktu zameldowania danej osoby we wskazanym przez nią miejscu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mieszkanie dla Młodych gorsze niż Rodzina na Swoim

Dodatkowe miejsce zamieszkania

Projektodawca zmian w obowiązku meldunkowym uznał, iż stanowi on znaczną ingerencję w sferę prywatną obywateli. Jest on szczególnie kłopotliwy przy zmianie miejsca pobytu. Osoba, która chce tego dokonać zobowiązana jest w pierwszej kolejności do wymeldowania się w poprzednim urzędzie gminy, a następnie do zameldowania się w urzędzie gminy nowego miejsca pobytu. Dotychczasowe regulacje wywołały potrzebę wprowadzenia nowego pojęcia – dodatkowego miejsca zamieszkania, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Jest to wynikiem konsultacji kilku resortów w związku z coraz powszechniejszym czasowym najmem lokali mieszkaniowych, co jest uzasadnione np. podjętą pracą bądź rozpoczęciem nauki. Osoby, które na tej zasadzie czasowo przebywają w innym miejscu niż miejsce zameldowania, na podstawie obowiązujących przepisów tworzą tzw. fikcję meldunkową. Osoby te w rezultacie nie rejestrują faktycznego miejsca pobytu w obawie przed utratą możliwości najmu lokalu.

Projektodawca wyszedł naprzeciw takim osobom, wprowadzając od 2016 r. możliwość rejestracji dodatkowego miejsca zamieszkania. Określenia tego nie należy mylić z czasowym miejscem pobytu, bowiem nie musi być ono wyłącznie związane  z jednym miejscem zamieszkania. Sama rejestracja dodatkowego miejsca zamieszkania będzie całkowicie dobrowolna i uzależniona od woli osoby zainteresowanej. Projekt ustawy zakłada szereg zmian w procedurze zgłaszania dodatkowego miejsca zamieszkania. Zmiany dotyczyłyby przede wszystkim:

  • restrykcyjnego trzydziestodniowego terminu na dokonanie zgłoszenia miejsca pobytu,
  • ograniczenie danych, koniecznych do wypełnienia formularza,
  • możliwość elektronicznych zgłoszeń,
  • zawiadomienie przez organ administracji właściciela lokalu o dokonaniu rejestracji,
  • połączenie zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania z wyrejestrowaniem z poprzedniego.

Obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r. Planowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Kupno mieszkania lepsze niż najem

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...