Okna drewniane czy PCV

Robert Uba
rozwiń więcej
Okna pozwalają nam na dostarczanie energii słonecznej do domu. Przestarzałe narażają nas niestety na stały dopływ zimnego powietrza z zewnątrz. Warto więc pomyśleć o wymnie okien na nowoczesne dwu czy trzybowe a w przypadku budowy nowego domu, dokładnie zapoznać się z ofertą na rynku aby wybrać odpowiednie dla naszej kieszeni ale też takie, które umożliwią nam w przyszłości obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Aktualna oferta stolarki okiennej jest bardzo bogata w rozwiązania techniczne, dodatki zwiększające funkcjonalność i poprawiające estetykę. Na życzenie klienta zwykłe okno można zmienić w antywłamaniową barierę stanowiącą dla złodzieja skuteczną przeszkodę lub tak przekształcić konstrukcję, że okno będzie energooszczędne i szczelne, aby można je było zastosować do domów pasywnych.

Zobacz też: Kominek z płaszczem wodnym - tanie ogrzewanie

Zanim jednak klient podejmie decyzję o dodatkach w jakie chce wyposażyć swoje okna, staje przed głównym i podstawowym wyborem: z jakiego materiału maja być wykonane – drewno czy PCV? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie można udzielić. Jeden i drugi materiał spełnia swoją funkcję. Żeby pomóc potencjalnemu klientowi w decyzji zakupu okien dostosowanych najbardziej do jego potrzeb i oczekiwań należy przybliżyć i uwydatnić cechy poszczególnych wyrobów.

Skomplikowany proces produkcyjny okien drewnianych pozwala na zakup produktu wysoko rozwiniętego technologicznie, szczelnego i ciepłego. Materiał z którego powstaje to klejone trójwarstwowo drewno, impregnowane i malowane lakierami transparentnymi w celu uwidocznienia naturalnej struktury drewna. Utrudnieniem w użytkowaniu takich okien jest konserwacja polegająca na nałożeniu kolejnej warstwy lakieru po kilku lub kilkunastu latach eksploatacji. W zamian za dbałość nagrodą będzie naturalny wygląd okien i świadomość posiadania bardzo ciepłego i ekologicznego produktu. Należy dodać, iż okno z takiego materiału ma bardzo sztywną konstrukcję i pozwala wyprodukować kształty nieosiągalne w przypadku PCV.

Oczywiście stolarkę drewnianą można wyposażyć w okucia antywłamaniowe, energooszczędny pakiet trzyszybowy o współczynniku przenikania ciepła u= 0,5 W/m2*K i wszelkie inne dodatki typu sterowanie pilotem, przesuwne systemy tarasowe i elementy ozdobne stosowane w obiektach zabytkowych. Na uwagę zasługuje rozwiązanie polegające na zastosowaniu ochronnej nakładki aluminiowej od zewnątrz. Pomysł ten daje możliwość dowolnej kolorystyki od strony elewacji budynku przy niemalże idealnym zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi.

Okna PCV są produktem bardzo uniwersalnym i praktycznym. Występują w kolorze białym, a także w wielu innych drewnopodobnych okleinach idealnie imitujących usłojenie drewna.

Można również zastosować rozwiązanie, gdzie z jednej strony okno posiada kolor drewnopodobny a z drugiej kolor biały. Niepodważalną zaletą jest trwałość i odporność na uszkodzenie mechaniczne. Nie wymagają specjalnego zabezpieczenia przy pracach wykończeniowych, nie są podatne na wpływ podwyższonej wilgotności, a także nie wymagają malowania.

Czytaj też: Jak zatrzymać ciepło i pieniądze w domu

Oczywiście spełniają wszelkie wygórowane wymogi i oczekiwania pod względem energooszczędności, zabezpieczeń przed włamaniem i wyciszeniem pomieszczeń. Faktem, o którym nie można zapomnieć jest znacznie niższa cena okien pcv w porównaniu do okien drewnianych.

Klient wybierając stolarkę okienną do swojego domu powinien wiedzieć, że zarówno do okien drewnianych jak i pcv może zastosować wszelkie rozwiązania i dodatki zwiększające funkcjonalność jak i energooszczędność. Ostateczną decyzję powinien podjąć kierując się albo zamiłowaniem do drewna i materiałów ekologicznych albo pragmatyzmem popartym niższą ceną zakupu.

Kalkulator zużycia energii

Źródło: Renoma

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...