Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie/fot. Materiały prasowe / Materiały prasowe / Media
Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Projekt ustawy, przewiduje utworzenie kas oszczędnościowo – budowlanych, które to pełniłyby funkcję kas oszczędzania przez osoby fizyczne na cele mieszkaniowe, dających możliwość udzielenia kredytów mieszkaniowych.

Według projektu ustawy, kasy oszczędnościowo-budowlane to banki tworzone i działające w formie spółek akcyjnych. Kasy te, wykonywałyby działalność, polegającą na przyjmowaniu na imienne rachunki wkładów oszczędnościowych od osób fizycznych i udzielaniu im kredytów na cele mieszkaniowe. Środki pochodzące  z wkładów oszczędnościowych, przeznaczane by były na kredyty mieszkaniowe udzielane na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Do celów mieszkaniowych ustawa zalicza zaś odpłatne nabycie, budowę, odbudowę, czy remont (z wyjątkiem bieżącej konserwacji) oraz modernizacje, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego. Za cele mieszkaniowe ustawa uznaje również uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego, nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej, spłatę kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy, jeśli został on powzięty na cele mieszkaniowe w rozumieniu tej ustawy, a także wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Polecamy również: Najlepsze pożyczki hipoteczne - ranking

Umową docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe będzie umowa zawarta pomiędzy kasą, a osobą fizyczna, ustalająca warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe, a co najważniejsze docelową sumę umowy, na którą składać by się miało poza wkładem pieniężnym oszczędzającego również naliczane przez kasę oprocentowanie od wkładów oszczędnościowych, premie mieszkaniowe oraz kredyt mieszkaniowy.

Premia mieszkaniowa przysługiwałaby osobie fizycznej, oszczędzającej w kasie oszczędnościowo – budowlanej corocznie, ze środków budżetu państwa w wysokości 20 procent zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Do obliczenia wysokości premii za dany rok kalendarzowy przyjmowałoby się kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku nie wyższą niż 12 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy osoba fizyczna, oszczędzająca w kasie wycofa środki zgromadzone na rachunku w kasie i przeznaczy je na inny cel, niż wskazany w umowie, będzie ona zobowiązana do zwrotu na rachunek kasy równowartości uzyskanych w okresie oszczędzania premii wraz z ustawowymi odsetkami.

Zobacz także: Coraz dłużej czekamy na udzielenie kredytu

Istotnym postanowieniem projektu ustawy jest kwestia uregulowania podatkowego przyznawanych premii. Projekt ten wprowadza zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż na jego mocy, premia mieszkaniowa dopisana do stanu oszczędności na imiennym rachunku, od dnia 1 stycznia 2014 roku, byłaby zwolniona z podatku dochodowego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...