Czy warto zaciągnąć kredyt u dewelopera?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Zaciągnięcie kredytu u dewelopera nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.
Zaciągnięcie kredytu w biurze sprzedaży dewelopera jest wygodnym rozwiązaniem. Przeciętny deweloper współpracuje jedynie z wybranymi bankami: tymi, które zapewniają szybsze załatwienie niezbędnych formalności i niższe koszty, związane z obsługą kredytu.

Deweloper może zadbać o zadowolenie nabywcy nie tylko oferując ciekawe mieszkanie w korzystnej cenie. Wiele firm stara się także nawiązać współpracę z bankami, co przy niewielkim nakładzie środków może pozwolić na uproszczenie procedur kredytowych oraz obniżenie kosztu kredytu. Jednak nawet najlepsze oferty, przedstawione przez deweloperów, warto porównać z innymi, dostępnymi na rynku.

Krótszy czas pozyskania finansowania

Ubiegając się o kredyt w biurze sprzedaży dewelopera, przede wszystkim można liczyć na uproszczone procedury, a w efekcie – krótszy czas pozyskania pieniędzy. Dotyczy to jednak tylko wybranych firm. - Dzięki ugruntowanym relacjom biznesowym, jakie łączą nas z wybranymi deweloperami, ich klienci mogą liczyć na prosty, wygodny i wyjątkowo korzystny sposób finansowania wybranych inwestycji – tłumaczy Agata Chrzanowska, Dyrektor Wydziału Hipoteki w Millennium Banku. Dzieje się tak dlatego, że dokumenty, dotyczące wybranych inwestycji, znajdują się w bankach. Z jednej strony nabywca nie musi już kompletować ich, z drugiej strony nie ma konieczności ich ponownego rewidowania przez analityków bankowych.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Gwarancja zwrotu zadatku

Składając wniosek kredytowy za pośrednictwem dewelopera częściej można spotkać się z zapisami w umowie, które pozwalają na odzyskanie wpłaconego zadatku lub opłaty rezerwacyjnej, gdy bank odmówi finansowania. Nawet gdy nie ma takich zapisów, bez wątpienia łatwiej będzie wywalczyć je u dewelopera, szukając za jego pośrednictwem finansowania.

Polecamy serwis: Kredyty

Brak prowizji i opłaty za wycenę nieruchomości

Kolejną, podkreślaną przez deweloperów korzyścią dla nabywców, są niższe koszty przyznania kredytu. Chodzi tu szczególnie o brak prowizji i zwolnienie z opłaty za wycenę nieruchomości. Należy podkreślić, że obecnie powszechne na rynku są promocje, więc niekoniecznie musi to stanowić dodatkowy atut zaciągania kredytu w biurze sprzedaży dewelopera. Zdarzają się jednak również ciekawe rozwiązania, dedykowane przez banki dla konkretnych deweloperów. - W przypadku naszej firmy bank PKO BP stworzył unikalną ofertę karencji rat kapitałowo-odsetkowych do czasu odbioru mieszkania – zauważa Krzysztof Foder, Menedżer sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Największa korzyść z obniżki marży

Najkorzystniejszą z punktu widzenia nabywcy nieruchomości jest obniżka marży kredytowej. Prowizjaę wnosi się raz, a marża wpływa na oprocentowanie kredytu przez cały okres regulowania długu. Takie korzyści dla nabywców deklaruje na przykład Anna Mączyńska, przedstawicielka dewelopera Breevast, który współpracuje z bankiem BZ WBK. Podobne rozwiązania najczęściej są dostępne dla kupujących mieszkania, kredytujących się w banku, który finansuje także dewelopera. - W takich przypadkach obniżka marży może sięgnąć 0,2 pp. względem standardowej oferty – mówi Michał Cebula, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że jest to swoisty paradoks, ponieważ bank, kredytując zarówno dewelopera jak i nabywcę, jest bardziej eksponowany na ryzyko.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...