Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Oszczędzanie wcale nie musi być trudne, trzeba tylko wiedzieć, jak to robić.
Masz problemy z oszczędzaniem? Odkładasz pieniądze na rachunku oszczędnościowym, ale wciąż nie widzisz efektów? Zacznij od sprecyzowania jasnego celu i stosuj się do wskazówek eksperta.

Trudno jest zacząć oszczędzanie, nie mając konkretnego celu. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby zaoszczędzić pewną kwotę, przede wszystkim powinniśmy ustalić sobie jakiś ściśle określony cel. Myśl o tym celu będzie nas bowiem mobilizowała. Nieważne, czy zależy nam na zebraniu 2000 zł na przyszłoroczne wakacje, czy 200 000 zł, aby za 10 lat pomóc dziecku kupić mieszkanie. Najważniejsze jest, żebyśmy wiedzieli, jaką kwotę chcemy zgromadzić i kiedy zaczniemy jej potrzebować.

Trzymaj się zasad

Jeżeli już wiemy, na co zamierzamy odkładać pieniądze, powinniśmy określić zasady, których będziemy przestrzegać.

Znając cel, możemy sobie wyliczyć, jaką kwotę musimy odkładać. Aby oszczędzanie udało się od razu, trzeba też ustalić pewne zasady. Warto postanowić sobie, że pieniądze na oszczędności odkładamy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wtedy nauczymy się tak gospodarować pieniędzmi, aby wystarczyło nam i na życie i na zamrożenie części dochodów. Oprócz tego ważną zasadą powinno być to, że nie wolno nam wypłacać żadnych pieniędzy z oszczędności do momentu uzbierania określonej kwoty.

Dowiedz się także: Czy bezpłatne konta osobiste naprawdę nic nie kosztują?

Warto też policzyć, czy kwota, jaką chcemy odkładać, nie obciąży zanadto naszego budżetu. Jeśli większość dochodów była wydawana na bieżąco, to nie ma innego wyjścia, jak zmniejszyć wydatki. Często nie musi to wcale oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności. Warto natomiast zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy i czy na pewno nie ma możliwości, żeby część rzeczy kupować taniej. Dobrym przykładem takich działań może być zmiana dostawcy Internetu, telewizji czy telefonu. Można też bez zmiany operatora po prostu zamienić pakiet na nieco tańszy.

Kiedy oszczędzanie wchodzi w krew…

Osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów może ułatwić nam ustanowienie zlecenia stałego i przelewanie środków na konto oszczędnościowe.

Polecamy serwis: Lokaty

Nawet jeśli ustalimy sobie zasady i cel oszczędzania, to i tak istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu „oszczędnie” znaczy bowiem „nieprzyjemne”. Polega to przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy już teraz wydać na bieżące zachcianki. Cel oszczędzania jest natomiast odległy. Dlatego, żeby zmniejszyć ten dyskomfort, warto ustanowić sobie zlecenia stałe. Najlepiej, aby taki automatyczny przelew wysyłał pieniądze z konta na produkt oszczędnościowy (lokatę, konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny) zaraz po wpływie wynagrodzenia.

Ostatnim elementem, który pomoże nam zrealizować cel, jest wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego. Z zasady przy krótkim terminie należy wybierać produkty bezpieczne, czyli lokaty lub konta oszczędnościowe. Jeśli jednak oszczędzanie będzie trwało kilka czy nawet kilkanaście lat, warto skorzystać ze specjalnych produktów, służących właśnie do długoterminowego oszczędzania. Przygotowały je Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i firmy ubezpieczeniowe z myślą o osobach, które regularnie (co miesiąc, pół roku lub raz na rok) chcą odkładać pewną kwotę. W długim terminie produkty te przynoszą wyższe zyski.

Poza tym w umowie zobowiązujemy się, że przez określony czas będziemy wpłacać regularnie daną kwotę. Takie zobowiązanie z pewnością zwiększy szansę na to, że wytrwamy w postanowieniu, co nie jest łatwe, jeśli oszczędzanie trwa kilka lat. Aby dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie oszczędnościowe, warto też wybrać się do doradcy finansowego. Bezpłatnie pomoże on nam wyliczyć, jaką kwotę powinniśmy odkładać na określony cel. Sprawdzi też oferty i promocje produktów oszczędnościowych oraz dobierze dla nas odpowiednie rozwiązanie. Czasem bowiem warto posłuchać specjalisty, który zna się na oszczędzaniu lepiej od nas.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...