Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Istnieją banki, które dyskryminują kobiety ciężarne i nie przyznają im kredytów, jeżeli mąż nie ma wystarczająco wysokich dochodów.
Z obawy przed tym, że kobieta w ciąży nie wróci do pracy po urodzeniu dziecka, niektóre instytucje finansowe zaniżają zdolność kredytową przyszłych mam, zauważyli eksperci. Czy banki bez zastrzeżeń wliczają dochody kobiety ciężarnej do zdolności kredytowej, gdy stara się ona o kredyt wraz z małżonkiem?

Odpowiedź może rozczarować przyszłe mamy. Chociaż padają zapewnienia, że „tak”, są też odpowiedzi, iż „sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie”, „zależy od sytuacji”, „może wystarczy zdolność kredytowa męża”, itp. Nie wszędzie rozmowa o kredycie przebiega bezproblemowo.

O tym, że sytuacja jest dla ciężarnych stresująca i nie zawsze łatwo pokonać procedury kredytowe, najlepiej świadczą liczne dyskusje na ten temat na forach internetowych. Trzeba jednak przyznać, że same banki nie wypytują szczególnie kobiet o ich stan. W większości wniosków kredytowych i druków zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach nie ma rubryki, w której należałoby wpisać informację o oczekiwanym dziecku. Pracownik banku może dowiedzieć się o ciąży, gdy weryfikuje dane z zaświadczenia w firmie kredytobiorcy. A już na pewno zainteresuje się sprawą, jeśli na zaświadczeniu o zarobkach będzie adnotacja o długotrwałym zwolnieniu osoby, składającej wniosek kredytowy. Wtedy trzeba będzie wytłumaczyć się.

Dowiedz się także: Czy warto skorzystać z promocji w banku?

Na wieść o ciąży część banków może jednak ostatecznie nie wziąć pod uwagę dochodów kobiety. Na szczęście zdecydowana większość uwzględni je, ale w zamian za ustną lub pisemną deklarację, że po urlopie macierzyńskim ich klientka wróci do pracy.

Jeśli przyszła mama chce, aby jej dochody wliczały się do zdolności kredytowej, nie powinna planować urlopu wychowawczego, na którym nie otrzymuje się już wynagrodzenia. Zupełnie nietrafionym pomysłem jest staranie się o kredyt na urlopie wychowawczym, bo wtedy o wzięciu pod uwagę zarobków kobiety zupełnie nie ma mowy. Jeśli na oczekiwaną pożyczkę nie wystarcza zdolność kredytowa męża, z zakupami trzeba poczekać na powrót do pracy mamy.

Polecamy serwis: Kredyty

Wyjątkowo zdarza się, że bank prosi również o pisemne zapewnienie ze strony pracodawcy, że przyjmie przyszłą matkę z powrotem do pracy, i to mimo tego, że prawo gwarantuje kobiecie po urlopie macierzyńskim powrót na zajmowane wcześniej stanowisko.

A co z dzieckiem, gotowym za chwilę przyjść na świat? Liczy się już do kosztów utrzymania czy nie? Zdecydowana większość banków nie będzie brała pod uwagę naszego potomka przed narodzinami, ale znajdą się wyjątki. Nie należy się jednak nadmiernie tego obawiać, bo sposób liczenia kosztów utrzymania gospodarstwa domowego koncentruje się głównie na pierwszej i drugiej osobie. Przeciętnie banki liczą po około 700-800 zł na pierwszego i drugiego członka rodziny, a już przy kolejnych wystarcza około 500 zł.

Dziecko nie powinno więc być przeszkodą w otrzymaniu oczekiwanego kredytu. Tym bardziej, że po wprowadzeniu Rekomendacji T dla banków większe znaczenie niż koszty utrzymania ma relacja kredytów do dochodów. Ważne jest, aby obciążenia ratami kredytowymi nie przekraczały połowy dochodów, jeżeli zarobki są niższe lub równe średniej krajowej. Jeśli dochody przewyższają średnią krajową, raty mogą pochłaniać 65 proc. wpływów.

Halina Kochalska, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...