Jak wybrać odpowiedni dla siebie ROR?

Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Banki zabiegają o nowych klientów i wprowadzają liczne promocje.
Na rynku pojawia się wiele reklam i ofert rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Czy są one jednak dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów? Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego konta.

Chcąc dobrze wybrać konto osobiste, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby. Nie ma konta idealnego, które byłoby najlepszego dla wszystkich, dlatego trzeba mieć świadomość tego, co jest dla nas najistotniejsze. Gdy określimy już swoje priorytety, często okazuje się, że nie wszystkie możliwości, które posiada dane konto, są dla nas niezbędne i nie będziemy w pełni z nich korzystać, a wiążą się z nimi dodatkowe opłaty.

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy Internet będzie głównym miejscem obsługi konta, czy może częściej zamierzamy odwiedzać placówkę banku. Klienci, którzy preferują „tradycyjne” korzystanie z konta, powinni zwrócić uwagę na takie aspekty jak liczba oddziałów banku oraz ich odległość od miejsca pracy i zamieszkania, jakość obsługi w poszczególnych placówkach, jak również godziny ich otwarcia. Do instytucji finansowej będziemy udawać się często, więc przed podjęciem decyzji nie zaszkodzi obserwacja pracowników banku i sprawdzenie szybkości obsługi klienta.

Dla osoby, która przede wszystkim będzie korzystała z konta internetowego, większe znaczenie niż ilość placówek ma koszt, związany z prowadzeniem konta oraz poziom zabezpieczenia środków przed atakami z sieci. Istotne będą także łatwość obsługi portalu czy możliwość korzystania z rachunku za pomocą telefonu. Większość osób chce jednak połączyć możliwości konta internetowego i obsługi tradycyjnej. Dla nich wszystkie wymienione wyżej aspekty mają duże znaczenie.

Dowiedz się także: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Klienci, niezależnie od swoich preferencji, powinni zwrócić uwagę na ilość bankomatów, z których można bezpłatnie pobrać pieniądze, na to, czy do konta wydawana jest nieodpłatnie karta oraz ile kosztuje jej późniejsza obsługa. Istotne jest także to, jaka opłata zostanie pobrana za realizację wypłaty z bankomatów innych banków.

Każdy z klientów powinien, oczywiście, zainteresować się kosztami, związanymi z posiadaniem konta osobistego, na które składają się między innymi: opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku, opłata za realizację przelewów i opłata za zlecenia stałe. O ile otwarcie konta w większości banków jest bezpłatne, to warto przyjrzeć się opłacie za jego prowadzenie. Część instytucji finansowych umożliwia zwolnienie z tych kosztów pod warunkiem, że klient zasila konto regularnymi wpływami w określonej, wymaganej przez bank kwocie.

Polecamy serwis: Lokaty

Dla osób, które planują częste korzystanie z rachunku internetowo, duże znaczenie mają także opłaty, pobierane za przelew. W ramach tzw. custumer convenience, warto również sprawdzić, jak przebiega weryfikacja danych przy przelewach. Pod tym względem prym wiodą wygodne kody sms-owe, nieco mniej przystępne są tokeny lub listy haseł jednorazowych.

Dobre konta bankowe cechują przejrzyste zasady korzystania z niego oraz oprocentowanie. Wysoki procent od zdeponowanych środków bieżących gwarantuje nam, że nasze pieniądze nie tylko będą leżeć, ale również pracować na siebie. Niestety, większość banków albo stwarza dobrą ofertę konta z niskim oprocentowaniem albo płatny, dobrze oprocentowany rachunek. Takie podejście potwierdza stare powiedzenie, że nie ma nic za darmo.

Wybór odpowiedniego rachunku bankowego nie jest rzeczą łatwą. Liczne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, utrudniają podjęcie jednoznacznej decyzji. Warto jednak poświęcić ten cel trochę czasu – dobre konto osobiste ma się na lata.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...