Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w pierwszej dziesiątce na świecie

pomorska specjalna strefa ekonomiczna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się wśród najlepszych stref ekonomicznych świata. W tegorocznym rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 PSSE znalazła się na 7 miejscu wśród najlepszych stref ekonomicznych na świecie oraz na 2 miejscu w Europie.

Ranking „Global Free Zones of the Year 2022” wydawany jest przez Financial Times. Autorzy wskazują w publikacji najlepsze strefy ekonomiczne, zarówno w ujęciu globalnym, jak i regionalnym oraz nagradzają je w zakresie usług specjalnych. Dlatego oprócz 7 miejsca na świecie i drugiego w Europie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dostała także wyróżnienie za obsługę dużych przedsiębiorców, przy jednoczesnej wysokiej rekomendacji lokowania dużych projektów właśnie w obszarze jej oddziaływania.

Wysokie miejsce za nowe inwestycje

fDi Magazine docenił Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną przede wszystkim za przyrost nowych inwestycji. W 2021 roku Strefa wydała rekordową liczbę decyzji o wsparciu (90). Łączny nakład projektów przekroczył 2,96 mln zł, a inwestycje przyczyniły się do powstania 633 nowych miejsc pracy. Spółka wyróżnia się pośród innych wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym, w tym rozliczaniu pomocy publicznej.

Autorzy rankingu docenili także działania Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, w którym prowadzone są zajęcia z obsługi robotów oraz druku 3D. CPRP okazało się sukcesem w kształceniu przyszłej kadry na potrzeby przedsiębiorców oraz rozwoju gospodarki, dlatego otrzymało wsparcie z Fundacji Velux na dalszych rozwój w wysokości 6,5 mln zł. PSSE planuje rozszerzyć projekt, obecnie trwają prace nad otwarciem kolejnych filii w Grudziądzu oraz we Włocławku.

Inwestycje w zieloną energię

Zauważone zostały także działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z zakresu zielonej gospodarki. W 2021 roku rozpoczęła ona przygotowania do własnych inwestycji w budowę trzech farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom.

Szerokie możliwości technologiczne

Ponadto doceniono szeroką gamę usług oferowanych za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, w tym międzynarodowy inkubator technologiczny, specjalistyczne prototypownie Space4Makers, Strefę CoWork, a także działania na rzecz współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Do zaistnienia PSSE na arenie międzynarodowej przyczynił się także projekt Europen Digital Innovation Hub będący częścią Programu Cyfrowa Europa. Strefa w ramach projektu, będzie pomagać firmom usprawniać procesy biznesowe, produkcyjne oraz produkty i usługi przy użyciu technologii cyfrowych.

- Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy. Realizowane przez nas działania skupiają się na czterech głównych filarach, czyli wsparciu przedsiębiorców, pomocy w rozwoju startupów poprzez działalność parków naukowo – technologicznych, promocji szkolnictwa branżowego oraz rozwoju przemysłu dzięki działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Taki wachlarz projektów pozwala nam na kreowanie odpowiednich warunków inwestycyjnych od dostosowania podstaw edukacyjnych pod potrzeby rynku pracy, po wsparcie rozwoju światowych korporacji – mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...