Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa

Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa /shutterstock / shutterstock
Mając na uwadze trwający proces legislacyjny pakietu ustaw antykryzysowych, których celem jest wsparcie przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej, utrzymaniu miejsc pracy oraz minimalizacji innych negatywnych skutków epidemii, przedstawiamy najważniejsze mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa.

Wśród mechanizmów wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa są:

1. Zwolnienie mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez okres 3 miesięcy.

2. Dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku, każdemu przedsiębiorcy, który nie zalegał ze składkami ZUS do końca III kwartału 2019 r.

UWAGA! Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu, do wyczerpania środków.

3. Dofinansowanie przez starostwa (poprzez powiatowe urzędy pracy) części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy z sektora MŚP na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, w zależności od spadku obrotów.

4. Jednorazowe pożyczki ze środków Funduszu Pracy (poprzez powiatowe urzędy pracy) dla mikroprzedsiębiorcstw na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wys. 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, z 3 miesięcznym okresem karencji, z możliwością umorzenia w przypadku niezmniejszenia stanu zatrudnienia.

5. Umożliwienie bankom zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytów uprzednio udzielonych przedsiębiorcom z sektora MŚP.

Zobacz także: Zaniechanie poboru PIT od kredytów mieszkaniowych (obejmuje tzw. frankowiczów)

6. Utworzenie Funduszu Gwarancji Płynnościowych w Banku Gospodarstwa Krajowego na pokrycie kosztów i wydatków związanym z udzielaniem poręczeń i gwarancji spłaty kredytów zaciągniętych przez średnie i duże przedsiębiorstwa.

7. Dopłaty i gwarancje de minimis dla MŚP udzielane przez BGK. Nowe zasady gwarancji de minimis to:

- zabezpieczenia do 80% kwoty kredytu,

- brak prowizji pobieranej przez BGK za udzielenie gwarancji za pierwszy rok gwarancji,

- okres kredytu obrotowego objętego gwarancją do 39 miesięcy,

- wzrost limitu pomocy de minimis do 800 tyś. euro na przedsiębiorstwo.

8. Rozszerzenie możliwości finansowania i zakresu działania Polskiego Funduszu Rozwoju m.in. poprzez nabywanie akcji lub udziałów, ale także udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń.

9. Wsparcie przedsiębiorstw przez Agencję Rozwoju Przemysłu w postaci:

- leasingu operacyjnego z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty,

- pożyczki obrotowej finansującej wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP,

- pożyczki obrotowej na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym,

- Udzielanie na warunkach preferencyjnych pomocy na ratowanie i restrukturyzację dla dużych przedsiębiorstw.

10. Wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców inwestujących w nowe technologie m.in. zmiany w poddziałaniu Kredyt na innowacje technologiczne (konkurs ogłoszony przez BGK) w zakresie zniesienia wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju, zniesienia ograniczenia kwoty premii technologicznej w wys. 6 mln zł oraz uwzględnienia wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu.

Zobacz także: Aktualizacja programów operacyjnych w ramach Funduszy Europejskich

Głównymi instytucjami wdrażającymi poszczególne formy wsparcia będą Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

Tarcza Antykryzysowa wprowadza również zmiany w Prawie zamówień publicznych w zakresie obowiązku wzajemnego informowania się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy, możliwości dokonania zmiany umowy, niedochodzenia należności, w tym kar umownych oraz zwolnienie z kar z ustawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, odstąpienie od dochodzenia należności.

Obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem poszczególnych mechanizmów wsparcia. W najbliższych dniach instytucje wdrażające poszczególne instrumenty pomocowe będą publikować szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu aplikowania.

Accreo

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...